Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canından keçən igid oğulların hər biri xalqımızın yaddaşına əbədi həkk olunub. Onların sırasında 19 fevral 1992-ci ildə şəhidlik zirvəsinə ucalan Mehman Museyib oğlu Ağayarov da xüsusi yer tutur. O, ömrünün ən gözəl çağında torpağın harayı, Vətənin çağırışı ilə silaha sarılan, həyatını millətinin gələcəyinə qurban verən qəhrəman gənclərdən biri idi.
Mehman Ağayarov Zəngəzur mahalının qədim yurd yerlərindən olan Şurnuxu kəndinin yetirməsi idi. Bu torpaqlar əsrlər boyu mərd, zəhmətkeş, vətənə bağlı insanlar yetişdirib. Mehman da belə bir mühitdə böyümüş, halal zəhmətin, torpaq sevgisinin, milli dəyərlərin nə demək olduğunu hələ uşaq yaşlarından dərk etmişdi. Məktəbdə çalışqan, dostları arasında səmimi və qayğıkeş kimi tanınırdı. Onu tanıyanlar deyirdi ki, Mehmanın baxışlarında həmişə qəribə bir ciddilik, içində isə böyük bir mərdlik var idi.
Mənfur düşmənlərimizin məkrli fitnəkarlıqları baş qaldıranda Mehman hələ 8-ci sinifdə oxuyurdu. Uşaqlıq illərinin saf arzuları ilk dəfə həmin günlərdə sarsıldı. Silah səsi, qorxu və nigarançılıq onun yarımçıq qalan xəyallarına qarışdı. Məlum səbəblərdən ailə doğma ocağını tərk etməyə məcbur qald . Yol onları qonşu Qubadlı rayonuna gətirdi. Niyə məhz Qubadlı? Çünki ora doğma yurda ən yaxın nəfəs idi. Torpaq torpağa bitişik olur – Qubadlının torpağı Gorusun torpağına söykənirdi. Eyni dağların kölgəsi, eyni yelin səsi, eyni Vətən qoxusu vardı bu torpaqlarda. Bənzəri olmasa da, ruhu eyni idi.
Mehmanın ailəsi və onun kimi minlərlə məcburi köçkün Vətəndən uzaq düşməmək üçün Vətənə ən yaxın yeri özlərinə sığınacaq seçdilər. Onlar torpaqdan yox, torpaq onlardan ayrı düşmüşdü. Bu hicran Mehmanın qəlbində dərin iz buraxdı, onu tez böyütdü, səssizcə döyüşə hazırladı.
Pənah gətirdikləri Qubadlı rayonunda Mehmanın ailəsi qısa zamanda zəhməti, halallığı və mərdliyi ilə özlərinə məxsus hörmət qazandı. Köçkün olsalar da, bu torpaqda yad olmadılar – çünki Vətən harada idisə, onlar da orada idilər.
Mehman Qubadlı şəhərində 1 saylı Q. İlyasov adına orta məktəbdə təhsilini başa vurdu. Məktəb illərində də səmimiyyəti, məsuliyyəti və sədaqəti ilə seçildi. Onun davranışında artıq bir əsgər duruşu, bir Vətən övladı qüruru hiss olunurdu.
Təhsilini tamamladıqdan sonra Mehman tərəddüd etmədən Sovet Ordusu sıralarında hərbi xidmətə yollandı. Bu yol onun üçün sadəcə əsgərlik deyil, gələcək taleyinin, Vətənə sədaqət andının ilk ciddi sınağı idi. O, hələ bilmirdi ki, bu xidmət onu daha böyük bir müqəddəsliyə – şəhidlik zirvəsinə aparan yolun başlanğıcıdır… Mehman artıq təkcə əsgər deyil, həm də düşünən, yazan, Vətənin dərdini ürəyində daşıyan bir gənc idi…
Silaha sarılan Mehman üçün müharibə sadəcə döyüş deyildi — bu, doğma torpağın, ata-baba ocağının, xalqın namusunun müdafiəsi idi. Döyüş yoldaşları onun qorxmazlığını, soyuqqanlılığını və fədakarlığını xüsusilə vurğulayırdılar. Ən çətin anlarda belə geri çəkilməyi düşünməz, yoldaşlarını ruhlandırar, “Torpaq uğrunda ölən varsa — Vətəndir!” deyərək hamını mübarizəyə səsləyərdi.
Ailənin ünvanına Mehmanın xidmət etdiyi hərbi hissədən tez-tez təşəkkür məktubları gəlirdi. Bu məktublar təkcə rəsmi sətirlər deyildi – orada bir gəncin intizamı, dürüstlüyü və Vətənə sədaqəti yazılmışdı. Komandanlığın qürur dolu sözləri ata-ananın ürəyinə təsəlli, ailənin alnına isə fəxarət idi.
Hər gələn məktub Mehmanın necə böyüdüyünün, necə möhkəmləndiyinin sübutu idi. Sanki taleyin özü ailəyə pıçıldayırdı: bu oğul adi bir ömür yaşamayacaq…
Ordu sıralarında olduğu müddətdə Mehman heç kimi unutmurdu. Doğmalarını, qohum-əqrəbanı, dost-tanışı bir-bir yadına salar, hamısına əsgər məktubu yazardı. O məktublar kağız üzərində söz yox, ürəkdən gələn salam idi.
Məktublar şirin zarafatlarla, ümid dolu cümlələrlə, əsgər taleyinin səmimi nəfəsi ilə dolu olardı. Hər sətirdə xidmətindən duyduğu fərəh, Vətən qarşısında borcunu yerinə yetirməyin qüruru hiss olunurdu. Müxtəlif cür əsgər şəkilləri ilə bəzədiyi o məktublar uzaqlardan gələn bir sevinc payı idi.
Həmin məktubları almaq üçün hamı kimi mən də hər gün səbirsizliklə gözləyirdim. Poçtalyonun addım səsi elə bil ürəyimizə dolan ümid idi. O zaman bilmirdik ki, bu məktublar bir gün xatirəyə, bu xatirələr isə əbədi həsrətə çevriləcək…
Günlər ayı qovdu, aylar illərə çevrildi. Mehman ordu sıralarındakı xidmətini alnıaçıq, üzüağ başa vurdu. Əsgər libasını çıxarsa da, Vətən sevgisini ürəyindən çıxarmadı. O, hər zaman olduğu kimi, yoluna məsuliyyətlə davam etdi.
Xidmət etdiyi şəhərdə ali təhsil almaq üçün imtahan verdi. Arzularını yarımçıq qoymadı, biliyə sarıldı. Jurnalistika fakültəsinin qiyabi şöbəsinə daxil oldu. Sözə, həqiqətə və insan taleyinə bağlılığı onu bu yola gətirmişdi. Sanki taleyi onu gələcəkdə Vətənin səsini, haqqın harayını dünyaya çatdırmağa hazırlayırdı.
Mehman Qubadlıya – ailəsinin yanına qayıtdı. Doğma ocağın istiliyi onu bir anlıq qucaqlasa da, Vətənin harayı bu sükutu uzun sürdürmədi. Torpaqlarımız amansız müharibə meydanına çevrilmişdi. Hər qarış yer uğrunda qanlı döyüşlər gedirdi.
El-obanın namusu, Vətənin qeyrəti təhlükədə olduğu bir zamanda Mehman da geri çəkilmədi. Qəhrəman oğullar kimi o da rayonda xidmət göstərən “N” hərbi hissələrindən birinə qoşuldu. Artıq söz yox, əməl zamanı idi.
Qubadlı rayonu və ətraf bölgələr uğrunda gedən ağır döyüşlərdə Mehman mərdliyi, cəsarəti və şücaəti ilə seçilməyə başladı. Güllə yağışı altında irəli atılan bu gənc döyüşçü torpaqla canı arasında seçim etmədi – canını torpağa sipər etdi. Onun hər addımı Vətənə sədaqətin canlı sübutu idi.
Mehman artıq taleyini seçmişdi – bu yolun sonu ya zəfər, ya da şəhidlik idi…
Cəbhəyə ayaq basdığı ilk gündən komandirin baxışları onun üzərində dayandı. Bu baxışlarda etibar vardı, inam vardı. Komandir onu kəşfiyyatçı dəstəsinə çağırdı və dedi: