Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen ABŞ-ın tariflərinə sərt cavab verməyə hazır olduqlarını bildirib.
Avropa.info xəbər verir ki, Von der Leyen  Strasburqda Avropa Parlamentinin  (AP) Plenar iclasında  ABŞ-  la ticarət əlaqələri və yeni tariflərdən danışıb .
Avropanın tarif  münaqişəsini başlatmadığını qeyd edən von der Leyen, “Biz tariflərin səhv olduğunu düşünürük. Bu gün sizə mesajım odur ki, xalqımızı və rifahımızı qorumaq üçün lazım olan hər şeyə sahibik” dedi. dedi.
Von der Leyen, AB-nin dünyanın ən böyük vahid bazarına sahib olduğunu və tarifləri müzakirə etmək və müqavimət göstərmək gücünə malik olduğunu vurğulayaraq, “Biz həmişə maraqlarımızı və dəyərlərimizi müdafiə edəcəyik” dedi. ifadələrdən istifadə etdi.
ABŞ administrasiyasının indiyə qədər polad, alüminium, avtomobil və avtomobil hissələri idxalına 25 faiz  gömrük rüsumunu elan etdiyini xatırladan  fon der Leyen gömrük rüsumları ilə üzləşəcək növbəti sektorların yarımkeçiricilər, əczaçılıq məhsulları və taxta-şalban olacağını bildirib.
Von der Leyen ABŞ-ın sabah demək olar ki, bütün mallara və dünyanın bir çox ölkəsinə tətbiq olunacaq “qarşılıqlı tarifləri” açıqlayacağına diqqət çəkərək,  ticarət dünyasında bir çox problem və balanssızlığın olduğunu  , lakin bunlara qarşı birlikdə mübarizə aparmalı olduğumuzu söylədi.
Tariflər inflyasiyanı artıracaq
Tariflərin ümumiyyətlə vəziyyəti daha da pisləşdirəcəyini qeyd edən Von der Leyen, “Tariflər insanların ödəyəcəyi vergilərdir. Tariflər yalnız inflyasiyanı artıracaq” dedi. dedi.
Von der Leyen Aİ-nin tariflərə qarşı strategiyasının ilk elementinin danışıqlar olduğunu və bu məsələləri müzakirə etmək istədiklərini bildirib.
“Biz əks tədbirlər görməyə hazırıq”. von der Leyen bütün variantların masada olduğuna işarə edərək dedi.
Tariflərlə bağlı növbəti addımda  AB liderləri ilə yaxın təmasda olduğunu qeyd edən Von der Leyen,  “ABŞ-ın sabahkı açıqlamalarını çox diqqətlə qiymətləndirəcək və cavabımızı tənzimləyəcəyik. Məqsədimiz danışıqlar yolu ilə həll yolu tapmaqdır. Lazım gələrsə, maraqlarımızı, xalqımızı və şirkətlərimizi qoruyacağıq. Bu qarşıdurmanın məqsədinin heç kimin maraqlarına qarşı olmadığına inanırıq” dedi. qiymətləndirmə aparıb.
Konstruktiv həllin hər kəsə fayda verəcəyini xatırladan von der Leyen, “Avropa bu münaqişəyə başlamadı. Biz mütləq qisas almaq istəmirik. Amma lazım gələrsə, cavab vermək üçün güclü planımız var və bunu edəcəyik” dedi. danışdı.
Von der Leyen, digər tərəfdaşlarla ticarəti şaxələndirməyə davam edəcəklərini və vahid bazarı daha da dərinləşdirəcəklərini söylədi.