Antalya Diplomatiya Forumu (ADF) çərçivəsində təşkil edilən “Rəqabət dövründə kritik xammal” adlı paneldə geosiyasi, iqtisadi və strateji əhəmiyyət kəsb edən yeraltı sərvətlərin qlobal rəqabət mühitində əhəmiyyəti və enerji transformasiyasına təsirləri müzakirə edilib.
Avropa.info xəbər verir ki, TRT-nin rəsmi ünsiyyət sponsoru olduğu Belek  Turizm  Bölgəsindəki NEST Konqres Mərkəzində keçirilən  Antalya  Diplomatiya Forumunda  TRT  World-ün aparıcısı Isobel Ewingin  moderatorluğu ilə keçirilən paneldə Venesuela xarici işlər naziri Yvan Eduardo Gil Pinto, Botsvana beynəlxalq əlaqələr naziri Phenyo Butale və xarici işlər nazirinin müavini səfir Ayşe  Berris Ekinci çıxış edib.
Venesuela Xarici İşlər Naziri Pinto, ölkəsinin   dünyanın ən böyük neft ehtiyatlarına sahib olduğuna diqqət çəkərək, inkişaflarla birlikdə tədarük zəncirlərinin artıq yalnız logistika və ya xərcə deyil, həm də siyasi, strateji və etibara əsaslanan strukturlara yönəldiyini bildirib.
“Venesuela həm sənaye, həm də əlaqəli materiallar baxımından ABŞ-dan çox asılı yaşadı, lakin bu təchizat zənciri Venesuela üçün, dünya üçün təhlükəsiz deyil. Biz bunu bu gün daha güclü şəkildə müşahidə edə bilərik” dedi Pinto. ifadələrdən istifadə etdi.
Venesuelanın  Çin, Braziliya  və  Meksika  kimi ölkələrlə yeni strateji ittifaqlar qurmağa başladığını  izah edən Pinto, BRİKS  kimi çoxqütblü təchizat zəncirlərinin yaradılmasının vacibliyini vurğuladı .
Son 20-30 ildə texnologiya sahəsində inkişaf etməkdə olan və inkişaf etmiş ölkələr arasında uçurum artdığına diqqət çəkən Pinto, dünyanın bu uçurumu aradan qaldırmaq üçün çalışması lazım olduğunu vurğuladı.
ABŞ-ın Qrenlandiya üzərində nəzarəti ələ keçirmək istəyi ilə bağlı Pinto bildirib ki, Venesuela da Vaşinqton administrasiyasının müdaxilələrinin qurbanı olub və ABŞ-ın öz ərazisindən kənara müdaxiləsinə icazə verilməməlidir.
Botsvananın inkişafı
Botsvananın beynəlxalq əlaqələr naziri Butale bildirib ki, keçmişdə dünyanın ən kasıb ölkələri sırasında idilər, lakin bu gün onların qiymətli mineralları, xüsusilə də almaz hasilatı sayəsində orta gəlirli ölkə statusuna yüksəliblər.
“Biz həmişə deyirik: Ölkəmizdən almaz alanda sadəcə dəbdəbəli məhsul almırsınız. Siz həm də tələbələrin doktorantura pilləsinə qalxmasına kömək edirsiniz və mən də o tələbələrdən biriyəm. Məsələn, siz kənddə yaşayan kasıb qadına yaxşı səhiyyə xidmətlərindən istifadə etməkdə kömək edirsiniz”, – Butale deyib. O, belə danışdı.
Butale Botsvananın şərq hissəsindəki mədənlərin yalnız 25 faizinin kəşf edildiyini, təxminən 75 faizinin isə hələ kəşf edilmədiyini bildirib və dünyanı tərəfdaşlıq və əməkdaşlığa açıq olmağa çağırıb.
Butale, ölkələr arasında əməkdaşlığın istehsal proseslərinə əhəmiyyətli töhfələr verəcəyini qeyd edərək, “Litiumu əlimizdəki qaynaqlarla birləşdirdiyimiz zaman litium karbonat istehsal edə bilərik. Bu,  elektrikli avtomobil akkumulyatorlarının  istehsalında kritik bir komponent kimi istifadə olunur ” dedi. dedi.
Qlobal əməkdaşlıq və mənbəyə çıxış
Xarici işlər nazirinin müavini səfir Ekinci də Rusiya-Ukrayna müharibəsi və qlobal geosiyasi qırılmaların təbii sərvətlərə maneəsiz çıxışı təkcə texniki məsələ deyil, həm də strateji və milli təhlükəsizlik məsələsinə çevirdiyini vurğulayıb.
Ekinci yüksək texnologiya və bərpa olunan enerji layihələrində istifadə edilən kobalt, litium və nadir torpaq elementləri kimi  kritik minerallara çıxışın  ölkələr üçün davamlı inkişaf məqsədlərinə çatmaq üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını qeyd etdi və bu resursların müdafiə sənayesində də mühüm rol oynadığını söylədi.
Ekinci kritik xammala çıxışın beynəlxalq ictimaiyyətin iqlim dəyişikliyi ilə birgə mübarizəsində həlledici olacağına diqqət çəkərək, bu mövzuda şəffaflığın, həmrəyliyin və konstruktiv beynəlxalq əməkdaşlığın artırılmasının vacibliyinə diqqət çəkib.
Ekinci enerji müxtəlifliyi və təchizat təhlükəsizliyi baxımından regional və geosiyasi yaxınlığı olan ölkələr arasında  həmrəyliyin və investisiyaların təşviq edilməsinin vacibliyini vurğulayaraq  , Türkiyənin bu sahədə beynəlxalq platformalarda fəal rol oynadığını və qlobal əməkdaşlıqlara töhfə verdiyini vurğuladı.