Kanadanın Baş naziri Castin Trudeau, ABŞ-ın martın 4-də başlayacağını söylədiyi tariflərə “son dərəcə sərt” cavab verəcəyini söylədi.
Avropa.info xəbər verir ki, Trudeau,  ABŞ  prezidenti Donald Trampın  Kanada  və Meksikaya tariflərin planlaşdırıldığı kimi qüvvəyə minəcəyi barədə açıqlamasından danışıb.
Trudeau, hökumətin 4 mart və ondan sonra Kanadaya heç bir tarif tətbiq edilməməsinə diqqət yetirdiyini və tariflərin hər iki ölkənin  narahat etdiyi  fentanil problemi ilə əlaqəli olduğunu söylədi.
Trudeau, Kanadanın bu problemin qaynağı olmadığını və tədbir olaraq əhəmiyyətli addımlar atdıqlarını vurğulayaraq, “Kanadaya qarşı ədalətsiz tariflər tətbiq olunarsa, dərhal və son dərəcə sərt şəkildə cavab verəcəyik” dedi. dedi.
ABŞ prezidenti Tramp,  Meksika  və Kanadadan ABŞ-a  narkotik axınının  davam etdiyini bildirərək, bu ölkələrə tətbiq olunacaq tariflərin 4 Martda planlaşdırıldığı kimi qüvvəyə minəcəyini açıqlayıb.
Kanadanın fentanillə mübarizəsi
Kanada hökuməti narkotik axını ilə mübarizə aparmaq üçün “Fentanyl Czar” təyin etmək üçün yeni öhdəliklər götürdü, kartelləri terrorçular siyahısına salacaqlarını, sərhəddə 24/7 nəzarəti təmin edəcəklərini və mütəşəkkil cinayət, fentanil və çirkli pulların yuyulması ilə mübarizə üçün “Kanada-ABŞ Birgə Fəaliyyət Qüvvəsi”ni işə salacaqlarını açıqladı.
Kanada ABŞ tariflərinə zidd olaraq narkotiklərin sərhədə daxil olmasını əngəlləmək vədinin bir hissəsi olaraq  təqaüdə çıxmış  komissar Kevin Brossu “Fentanyl Czar” olaraq təyin etdi.