Londonda bir ofis binasının zirzəmisində aparılan qazıntılar şəhərin Roma dövrünə aid ən əhəmiyyətli tarixi tapıntılarından biri olaraq xarakterizə edilib
.
Arxeoloqlar qədim şəhərin ilk bazilikasına aid böyük tikilinin qalıqlarını aşkar ediblər. Təxminən 2000 il yaşı olan bu ictimai bina siyasi, iqtisadi və inzibati qərarların qəbul edildiyi mühüm mərkəz idi.
Qazıntılar nəticəsində bazilikanın bünövrəsini təşkil edən daş divarlara çatıldı. İki yarım mərtəbəli olduğu təxmin edilən quruluşun şəhərin qurulması ilə bağlı mühüm məlumatlar verdiyi bildirilir.
Qazıntı sahəsi  bərpa  işlərindən sonra əhalinin istifadəsinə veriləcək.
Romalıların istifadə etdiyi materiallar ortaya çıxdı
Qazıntı qrupunun üzvü Sofi Cekson, “Deyə bilərik ki, bura Roman Londonun ürəyidir. Bu bina Londonun mənşəyi və onun paytaxt seçilmə səbəbləri haqqında çox şey deyir”.
Müayinələr zamanı bazilikanın divarlarının Kent bölgəsindən gətirilən əhəng daşından olduğu müəyyən edilib. Bundan əlavə, üzərində rəsmi möhür olan dam kirəmitləri kimi müxtəlif tarixi əsərlər tapılıb.
Roma dövrünə aid  forum tapıldı
Arxeoloqlar bazilikanın Londonun ilk forumunun bir hissəsi olduğunu deyirlər. Bu forumun geniş həyəti, ətrafında dükan və ofisləri olan sosial və ticarət mərkəzi olduğu təxmin edilir.
Təxminən 40 metr uzunluğunda, 20 metr enində və 12 metr hündürlüyündə olduğu düşünülən quruluş Roma İmperiyasının İngiltərədəki inzibati sisteminin bir hissəsi idi.
Discovery yeni tikinti planlarını dəyişir
Qazıntı işlərinin aparıldığı Qreysçörç küçəsi 85 ünvanında yerləşən inzibati bina sökülərək yenidən tikiləcək. Lakin bu kəşf binanın sahiblərini planlarını dəyişməyə məcbur etdi.
Yeni binada Roma xarabalıqları qorunacaq və sərgilənəcək və ictimaiyyətə açılacaqdır.
Layihənin memarı Ceyms Taylor, “Bu strukturu qoruyarkən binanın yenidən dizaynı bizim üçün bəzi texniki çətinliklər yaratdı, lakin biz səylərin buna dəyər olacağına inanırıq” dedi.
Londonun tarixi quruluşunu qorumaq səylərinin bir hissəsi olaraq, Roma dövründən qalma amfiteatr xarabalıqları və Mitra Məbədi kimi strukturlar daha əvvəl qorunaraq ictimaiyyətə təqdim edilmişdir.
Səlahiyyətlilər vurğulayırlar ki, bu cür kəşflər keçmişlə bu günü birləşdirən mühüm körpü təşkil edir.