Ukrayna Prezident Aparatının rəhbəri Andriy Yermak, Ukrayna ilə Rusiya arasındakı müharibənin ən çox bitməsini istəyən tərəf olduğunu bildirərək, “Ancaq biz bunu ədalətli və davamlı sülhlə bitirmək istəyirik” dedi. dedi.
Avropa.info xəbər verir ki, Ukrayna  Prezidentliyindən verilən yazılı açıqlamaya görə, Yermak  Kiyevdə danışıqlar aparan ABŞ  prezidenti Donald Trampın Ukrayna və  Rusiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Keyt Kelloqu  qəbul edib .
Kelloqun Ukraynadakı danışıqlarının Yermakla görüşü ilə başladığı və görüşdə ABŞ-Ukrayna münasibətlərinin müzakirə edildiyi bildirilib.
Açıqlamada deyilir ki, Yermak və Kelloq Rusiya-Ukrayna müharibəsinə son qoymaq üçün mümkün həll yollarını müzakirə ediblər.
Yermakın Kelloqun Ukraynada cəbhə xəttində baş verən hadisələrlə bağlı məlumat əldə etmək imkanının olacağı bildirildi.
Müharibənin bitməsini ən çox istəyənin Ukrayna olduğunu qeyd edən Yermak, “Bu müharibənin bitməsini ən çox istəyən ukraynalılardır. Amma biz bunu ədalətli və qalıcı sülhlə bitirmək istəyirik” dedi. ifadəsini işlətdi.
Rusiyanın müharibə ilə bağlı manipulyasiya üsullarından istifadə etdiyini əsas gətirən Yermak, “Ukraynasız Ukrayna haqqında heç nə demək olmaz” prinsipinə sadiq qalmağın lazım olduğunu vurğulayıb.
Andriy Yermak ABŞ ilə təhlükəsizlik və iqtisadi təminatları ehtiva edən hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq qurmaq istədiklərini bildirib.
Kelloq Kiyevdəki təmasları çərçivəsində Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski ilə də görüşəcək.