HƏMAS və İsrail arasında əsir mübadiləsinin altıncı turunda İsrail həbsxanalarında saxlanılan 369 fələstinli məhbus üç israilli girov müqabilində azad edilib. Onların yaxınları fələstinliləri böyük coşqu ilə qarşıladılar.
Həmas və İsrail arasında 6-cı girov mübadiləsi
Avropa.info xəbər verir ki, Məhkum mübadiləsinin altıncı raundunda Qəzza zolağından olan israilli kişi əsirlər Aleksandr Saşa Troufanov, Sagui Dekel-Çen və Yair Horn Qəzza zolağında, Xan Yunisdə öldürülən Həmas lideri Yəhya Sinvarın evinin yaxınlığında Qırmızı Xaç qruplarına təhvil verilib.
Məlumdur ki, məhbuslardan Saqui Dekel-Chen ikili ABŞ-İsrail, Aleksandr Saşa Troufanov isə ikili Rusiya-İsrail vətəndaşlığına malikdir.
Altıncı turda üç israilli məhbusun azad edilməsi ilə Qəzza zolağından azad edilən israilli məhbusların sayı 19-a yüksəlib.
Fələstinli məhbuslar azad edilib
Fələstinli məhbuslar da işğal altındakı İordan çayının qərb sahilindəki Ofer Hərbi Həbsxanası və İsrailin cənubundakı Ketziot həbsxanasından azad edilərək Qırmızı Xaç qruplarına təhvil verilib.
Ofer Hərbi Həbsxanasını tərk edən Qırmızı Xaç karvanı İordan çayının qərb sahilinin Ramallah şəhərinə çatıb.
Fələstinlilər azad edilən məhbusları qarşılamaq üçün işğal olunmuş İordan çayının qərb sahilinin Ramallah şəhərində toplaşıb.
Əvvəlki məhbus mübadiləsi raundlarında olduğu kimi, İsrail ordusu İordan çayının qərb sahilindəki Beytuniya kurortuna yenidən reyd keçirib.
Qırmızı Xaç karvanı Beytunya şəhərindən keçərək Ramallaha çatıb.
Sözügedən 369 fələstinli məhbusdan 36-sı ömürlük həbsə məhkum edilib, 333-ü isə 7 oktyabr 2023-cü il tarixindən sonra Qəzza zolağında saxlanılıb.
İsrailin “David ulduzu” forması geyinərək azad etdiyi fələstinlilərdən bəziləri xəstəxanaya aparılıb
İsrail məhbus mübadiləsinin altıncı raundunda həbsdən azad edilən fələstinli məhbuslara üzərində Davud ulduzu olan uniforma geyindirdi.
Formanın üzərində yazılmış ərəbcə “unutmayacağıq, bağışlamayacağıq” sözləri diqqət çəkib və Ofer Hərbi Həbsxanasından çıxmazdan əvvəl bu formalarda düzülmüş məhbusların fotoşəkilləri mediaya təqdim edilib.
Əsirlərin dəyişdirilməsi razılaşması çərçivəsində azad edilən fələstinlilərdən dördü xəstəxanaya aparılıb.
Fələstin Qızıl Aypara Cəmiyyəti verdiyi yazılı açıqlamada, qruplarının səhhətləri pis olduğu üçün sərbəst buraxılan 4 məhbusu Ramallahdakı qəbul sahəsindən xəstəxanaya köçürüb.