İranın xarici işlər naziri Erakçi mayın 3-də ABŞ ilə nüvə müzakirələrinin təxirə salınmasından sonra “ədalətli və balanslı razılaşma əldə etmək üçün həmişəkindən daha qətiyyətli olduqlarını” bildirib.
Avropa.info xəbər verir ki, İranın  xarici işlər naziri Abbas Erakçi  ABŞ ilə danışıqların təxirə salınması ilə bağlı  X sosial  media hesabından paylaşdığı mesajda  , “Omanlı və ABŞ-lı həmkarlarımızla birlikdə logistik və texniki səbəblərə görə danışıqların 4-cü raundunu təxirə salmağa qərar verdik”.
İranlı nazir “Danışıqlar yolu ilə həllə nail olmaq əzmimizdə heç bir dəyişiklik yoxdur. Əslində biz ədalətli və balanslı razılaşma əldə etmək üçün həmişəkindən daha əzmkarıq” dedi. qiymətləndirmə aparıb.
İran və ABŞ arasında danışıqlar prosesi
2018-ci ildə ölkəsini İranla bağlanmış nüvə sazişindən birtərəfli qaydada çıxaran ABŞ prezidenti Donald Tramp mart ayında İran lideri Ayətullah Əli Xameneiyə məktub göndərərək İranla birbaşa nüvə danışıqlarına və təhdidlərə çağırıb.
İran  Oman  vasitəsilə məktuba cavab verib .
Məktub axınının ardınca Tehran və Vaşinqton bir həftə ara ilə əvvəlcə Omanda, daha sonra Romada və yenidən Omanda dolayı danışıqlar aparıblar.
Həm İran, həm də ABŞ danışıqlarda irəliləyiş olduğunu bildirib
Danışıqların dördüncü raundunun mayın 3-də Romada keçiriləcəyi açıqlanıb. Danışıqlara vasitəçilik edən Omanın xarici işlər naziri Bədr bin Həməd əl-Busaidi  dünən X sosial media hesabında danışıqların “logistik səbəblərə” görə təxirə salındığını  açıqlayıb .
ABŞ-ın İrana hücumları və yeni sanksiyalar
Dünən Vaşinqton administrasiyası İrana qarşı “maksimum təzyiq” kampaniyası çərçivəsində dördü Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində, biri isə Türkiyədə yerləşən İran neftinin satışı ilə məşğul olan ümumilikdə yeddi şirkətə sanksiya tətbiq etdiyini açıqlayıb.
ABŞ-ın müdafiə naziri Pete Hegseth də sosial media hesabında “İrana mesaj” başlıqlı mesaj paylaşaraq, “Husilərə ölümcül dəstəyinizi görürük. Biz sizin nə etdiyinizi çox yaxşı bilirik. Siz ABŞ ordusunun nəyə qadir olduğunu çox yaxşı bilirsiniz və sizə xəbərdarlıq edilib. Bunun nəticələrini bizim seçdiyimiz vaxt və yerdə ödəyəcəksiniz” deyib. ifadələrdən istifadə etdi.
İran  Xarici İşlər Nazirliyinin  sözçüsü İsmayıl Bekayi də iki ölkə arasında danışıqların davam etdiyi bir vaxtda ABŞ-ı “ziddiyyətli hərəkətlər və təxribat xarakterli bəyanatlar verməkdə” ittiham edib.