Alman avtomobil istehsalçısı Volkswagen Group-un əməliyyat mənfəəti birinci rübdə illik müqayisədə 37 faiz azalıb, bu, Çində tələbin zəifləməsi və artan xərclər və Avropa fabriklərində həddindən artıq gücün təsirinə məruz qalıb.
Avropa.info xəbər verir ki, Audi, Bugatti, Seat, Skoda və Porsche markalarının daxil olduğu Volkswagen Qrupu ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb.
Buna görə, qrupun 2024-cü ilin ilk rübündə 75 milyard 461 milyon avro olan satış gəliri,  Çin  xaricindəki bazarlarda vasitə satışlarının artması ilə 2025-ci ilin ilk rübündə yüzdə 2,8 artaraq 77 milyard 558 milyon avroya yüksəldi .
Şirkətin əməliyyat mənfəəti 37 faiz azalaraq 2 milyard 873 milyon avroya, xalis mənfəəti isə 40,6 faiz azalaraq 2 milyard 186 milyon avroya düşüb.
Volkswagen Qrupunun  vergidən əvvəlki  mənfəəti Çində tələbin zəifləməsi, artan xərclər və Avropa fabriklərində həddindən artıq istehsal səbəbindən birinci rübdə 40 faiz azalaraq 3,1 milyard avroya düşüb.
Ötən ilin birinci rübündə 6 faiz olan mənfəət marjası (mənfəətin dövriyyəyə nisbəti) bu ilin birinci rübündə 3,7 faizə enib.
Volkswagen Qrupunun əməliyyat mənfəətinin azalmasına restrukturizasiya xərcləri, elektrikli avtomobillər üçün akkumulyator xərcləri və Çində satışların azalması səbəb olub.
Şirkət siyasi qeyri-müəyyənlik, artan  ticarət məhdudiyyətləri və emissiya tənzimləmələrini  əsas gətirərək, bu il xalis pul vəsaitlərinin hərəkəti və xalis likvidliyin illik proqnozların aşağısında olacağını gözlədiyini söylədi . ABŞ   tarifləri təxminlərə daxil edilməyib .
Volkswagen, artan çətinliklər səbəbindən bu il əməliyyat mənfəətinin 5,5 faiz proqnozunun aşağı sonuna yaxınlaşacağını gözlədiyini söylədi.
“Çətinliklər xüsusilə siyasi qeyri-müəyyənlik, artan ticarət məhdudiyyətləri və geosiyasi gərginlik, artan rəqabət, qeyri-sabit əmtəə,  enerji və valyuta bazarları və emissiyalara dair daha sərt tələblərlə  xarakterizə olunan mühitdən yaranacaq ”, – deyə məlumatda bildirilir. deyildi.
Qrup, ilk rübdə keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə avtomobil tədarüklərinin 0,9 faiz artaraq 2,1 milyona çatdığını bildirdi.
Alman istehsalçısının Çində satışlarının kəskin azalması şirkətin istehsal gücünü kəskin şəkildə azaltmasına səbəb olur.
Digər tərəfdən, Volkswagen Qrupunun əməliyyat mənfəəti əvvəlki ilə nisbətən 15,4 faiz azalaraq 19,06 milyard avroya düşüb. Şirkətin xalis mənfəəti də 31 faiz azalaraq 12,4 milyard avroya düşüb.
Volkswagen  Maliyyə  İşləri Direktoru Arno Antlitz, mövzu ilə əlaqədar etdiyi qiymətləndirmədə, Volkswagen Qrupunun sürətlə dəyişən dünyada müvəffəqiyyətli ola bilməsi üçün rəqabət qabiliyyətli bir xərc strukturu təmin etməsi lazım olduğunu ifadə edərək, “Qlobal iqtisadi şərtlər hazırda çox qeyri-müəyyən olduğu üçün nəzarətimiz altında olan rıçaqlara diqqət yetirmək daha da vacib hala gəlir” dedi. ifadəsini işlətdi.
Prezident İlham Əliyev Qusara getdi
Keyt Kelloq Rusiya-Ukrayna sülh danışıqları nəticəsində Ukrayna tərəfi ilə 22 konkret fəaliyyət planı üzərində razılaşdıqlarını açıqlayıb