Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlər üzrə Agentliyinin Baş Komissarı Filip Lazzarininin sözlərinə görə, 7 oktyabr 2023-cü il tarixində İsrail ordusu Qəzzaya hücuma başladıqdan sonra UNRWA-nın 50-dən çox əməkdaşı saxlanılıb, pis rəftara məruz qalıb və canlı qalxan kimi istifadə edilib.
Avropa.info xəbər verir ki, X hesabından yazdığı yazıda Lazzarini İsrailin Qəzzada xidmət edən UNRWA personalına qarşı tətbiq etdiyi hərəkətlərə reaksiya verib.
Lazzarini  UNRWA-nın 50-dən çox əməkdaşının, o cümlədən müəllimlər, həkimlər və sosial işçilər də daxil olmaqla, Qəzza  zolağında müharibə başlayandan bəri nəzarətdə saxlanıldığını, onların pis rəftara, qeyri-insani rəftara, döyülməyə və canlı qalxan kimi istifadə edildiyinə diqqət çəkib.
UNRWA işçiləri: Kabusu bitirmək üçün ölümü arzulayırdım
Lazzarini deyib ki, Qəzzada saxlanılan və İsrail nəzarətində olarkən işgəncələrə məruz qalan və daha sonra sərbəst buraxılan UNRWA əməkdaşı ona “Bu kabusun bitməsi üçün ölümü arzulayırdım” deyib. Dediklərini bildirdi.
“Bu, ürəkağrıdıcı və çirkindir. Humanitar işçilərin əzablarını görməməzlikdən gəlmək olmaz.  Qəzza zolağında törədilən cinayətlərə və beynəlxalq hüququn  pozulmasına görə ədalət və cavabdehlik olmalıdır “. İfadələrini istifadə edən Lazzarini, ədalətin İsrailin tətbiq etdiyi tətbiqlərdən çox əziyyət çəkən UNRWA-nın humanitar cəbhəsində çalışanlar üçün bir seçim deyil, bir zərurət olduğunu vurğuladı.