Fələstin İnsan Haqları Mərkəzi qatil İsrailin 7 oktyabr 2023-cü il tarixindən Qəzzada törətdiyi soyqırımı ictimaiyyətə çatdırmamaq üçün jurnalistləri qəsdən öldürdüyünü açıqlayıb.
Avropa.info xəbər verir ki, Qəzzada  yerləşən müstəqil qeyri-kommersiya təşkilatı olan  Fələstin İnsan Haqları  Mərkəzi  İsrail  ordusunun Qəzzada jurnalistləri hədəf alması ilə bağlı bəyanat yayıb.
İsrail ordusunun Qəzza zolağının mərkəzindəki Deyr əl-Bələh şəhərində evlərinin yaxınlığında gəzən fələstinli jurnalist, onun həyat yoldaşı və qızının “sui-qəsd cinayəti” törətdiyi bildirilir.
Bəyanatda deyilir: “Qəzzada jurnalistlərin hədəfə alınması və öldürülməsi bu qətllərin şübhəsiz ki, qəsdən törədildiyini göstərir. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
Bəyanatda, İsrailin Qəzzada olan jurnalistləri “onları qorxutmaq və qorxutmaq, həqiqəti dünyaya çatdırmaqdan çəkindirmək və Qəzzada mülki əhalini hədəf alan soyqırımı ört-basdır etmək üçün” qəsdən hədəf aldığı və Qəzzada jurnalistlərin İsrail tərəfindən həyata keçirilən soyqırımın bir hissəsi olaraq hədəf alındığı qeyd edilib.
2023-cü il oktyabrın 7-dən Qəzza zolağında öldürülən jurnalistlərin sayının “jurnalist ölümlərinin 1992-ci ildə qeydə alınmağa başlamasından bu yana ən yüksək rəqəm” olduğu vurğulanan bəyanatda İsrailin Qəzzada təşkil etdiyi hücumlarda öldürülən 213 jurnalistdən 13-nün qadın olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qatil İsrail Qəzzada 213 Jurnalisti öldürüb
Qəzzada jurnalistlərin əksəriyyətinin hava hücumlarında, bir qisminin isə snayperlər tərəfindən öldürüldüyü bildirilən bəyanatda, Beynəlxalq   Cinayət Məhkəməsini (ICC) quran Roma Statutuna görə jurnalistlərin qəsdən öldürülməsinin BCM-nin yurisdiksiyasına daxil olan müharibə cinayəti olduğu vurğulanıb .
Mətbuat və ifadə azadlığının beynəlxalq hüquqla qorunduğunu xatırladan bəyanatda, “İsrailin cəzadan yayınmağa davam etməsi  onu jurnalistlərə və onların ailələrinə qarşı daha çox cinayət törətməyə təşviq edir  ” deyilir. qiymətləndirilirdi.
Beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət edən bəyanatda jurnalistlərin hədəfə alınmasının pislənməsi, jurnalistləri hədəf almaması üçün İsrailə təcili təzyiq göstərilməsi və Qəzzada mülki şəxslərin beynəlxalq müdafiəsinin təmin edilməsi üçün təcili tədbirlər görülməsi çağırışı edilib.
Bəyanatda BCM-nin baş prokuroru Kərim Xandan Fələstin ərazilərində törədilən cinayətlər, o cümlədən həqiqəti üzə çıxarmaq üçün həyatlarını riskə atan jurnalistlərin öldürülməsi ilə bağlı təhqiqatı başa çatdırmaq üçün əməli addımları sürətləndirməyə çağırılıb.
Hökumətin  Qəzzadakı Media  Ofisi İsrailin Qəzzada təşkil etdiyi hücumlarda daha bir jurnalistin öldüyünü açıqlayıb.
İsrailin 2023-cü il oktyabrın 7-dən etibarən Qəzzaya etdiyi hücumlarda ölən jurnalistlərin sayı 213-ə yüksəlib.
Prezident Ərdoğan Azərbaycana gəlir
Respublika Gənclər Kitabxanasında görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi Mir Cəlala həsr edilən sislsilə materiallar davam edir