Çin iqtisadiyyatı ilin birinci rübündə gözləntilərin üstündə illik bazda 5,4 faiz artıb.
Avropa.info xəbər verir ki, Milli Statistika Bürosunun (UIB) məlumatına görə, 2025-ci ilin yanvar-mart aylarında ümumi daxili məhsul (ÜDM) ötən ilin birinci rübü ilə müqayisədə 5,4 faiz artıb.
Birinci rübdə  artım tempi  hökumətin bu il “təxminən 5 faiz” artım hədəfindən yüksək olub.  ÜDM  birinci rübdə 2024-cü ilin son rübü ilə müqayisədə 1,2 faiz artıb.
Çin  iqtisadiyyatı 2024-cü ildə 5 faiz böyüyərək hökumətin illik “təxminən 5 faiz” artım hədəfinə çatdı. Hökumət bu il üçün də eyni tempdə artım hədəfi qoymuşdu.
ABŞ-ın “qarşılıqlı tarifləri” artırması və Çinin qarşılıqlı reaksiyası ilə  artan ticarət gərginliyinin səbəb olduğu iqtisadi qeyri-müəyyənlik  və dünya iqtisadiyyatında tənəzzül gözləntilərinin ilin qalan hissəsində artıma mənfi təsir göstərəcəyi gözlənilir.
Daxili tələbatın artması
Mart ayı məlumatları istehlak və istehsalın ilin ilk iki ayına nisbətən daha sürətli artdığını göstərsə də, daşınmaz əmlak sektorunda davam edən azalma investisiyaların artmasına mənfi təsir göstərməyə davam etdi.
İstehlak ölçüsü hesab edilən  pərakəndə satışlar  , ilk iki ayda yüzdə 4 artımdan sonra mart ayında yüzdə 5,9 artdı. Hökumət tarif artımlarının maneə törətdiyi xarici tələbi tarazlaşdırmaq üçün bu il daxili tələbi stimullaşdıran siyasətlərə üstünlük verəcəyini açıqlayıb.
Çində pərakəndə satışların 2024-cü ildə 3,5 faiz artacağı proqnozlaşdırılsa da, zəif daxili tələbin təsiri il boyu hiss olunub.
Sənaye istehsalının sürəti artdı
İllik dövriyyəsi 20 milyon yuandan (təxminən 2,72 milyon dollar) çox olan sənaye müəssisələrinin istehsal məhsullarını ölçən sənaye istehsalı, keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mart ayında 7,7 faiz artıb. Sənaye istehsalının artımı ilk iki ayda 5,9 faiz artımı üstələyib və bu, istehsal sürətinin artdığını göstərir.
Bununla belə, istehsalın artması,  ABŞ  prezidenti Donald Trampın  gömrük tariflərini artıracağına  dair gözləntilər səbəbiylə artan avans daşımalarını qarşılamaq üçün ixrac üçün istehsal hesabına baş verib . Çində sənaye istehsalı 2024-cü ildə ümumilikdə 5,8 faiz artıb.
Daşınmaz əmlak investisiyalarında azalma davam edir
Digər tərəfdən, infrastruktur, daşınmaz əmlak, maşın və avadanlıq xərclərini əhatə edən əsas kapitala investisiyalar ilk 3 ayda illik 4,2 faiz artaraq ilk 2 aydakı 4,1 faiz artımı üstələyib.
Son 3 ildə daşınmaz əmlak sektorundakı eniş yeni ildə də ümumi investisiyalara təzyiq göstərməkdə davam etdi. 2024-cü il ərzində 10,6 faiz azalan daşınmaz əmlak investisiyaları bu ilin ilk 3 ayında da 9,9 faiz azalıb.
Çində əsas kapitala investisiyalar 2024-cü il ərzində 3,2 faiz artıb.
İşsizlik  və adambaşına düşən gəlir
Fevral ayının sonunda yüzdə 5,4 olan ümumi şəhər işsizlik nisbəti mart ayı etibarilə yüzdə 5,2-yə gerilədi.
Birinci rübdə adambaşına düşən nominal gəlir illik müqayisədə 5,5 faiz artaraq 12 179 yuana (1 660 dollar) çatıb. Şəhər yerlərində adambaşına düşən gəlir 15 887 yuan (2 162 dollar), kənd yerlərində isə 7 003 yuan (953 dollar) olub.
Çində yerli hökumətlərin borc problemləri, daşınmaz əmlak sektorunda azalma, zəif daxili tələb və qiymət artımlarında deflyasiya meyli kimi xroniki problemlərlə yanaşı, bu il ABŞ-ın tarif siyasəti ilə artan xarici qeyri-müəyyənliklərin də iqtisadi artıma mənfi təsir göstərəcəyi gözlənilir.