Somalinin xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə dövlət naziri Əli Məhəmməd Ömər Antalya Diplomatiya Forumunun (ADF) diplomatiyanın inkişafı, təcrübə mübadiləsi və həll yollarının müzakirəsi üçün mühüm platformaya çevrildiyini bildirib.
Avropa.info xəbər verir ki, TRT-nin rəsmi ünsiyyət sponsoru olduğu  Belek Turizm Bölgəsindəki  NEST Konqres Mərkəzində keçirilən  Antalya Diplomatiya Forumuna  qatılan Ömər sualları cavablandırıb.
Ömər Antalya Diplomatiya Forumunun yüksək səviyyəli rəsmilərin təcrübələrini bölüşmək, problemləri müzakirə etmək və həll yollarını axtarmaq üçün bir araya gəldiyi məhsuldar bir platforma olduğunu, təşkil edilən panellərin məzmun baxımından çox zəngin olduğunu və iştirakçıların tamaşaçılara fərqli perspektivlər təqdim etdiyini bildirib.
Türkiyə-Somali münasibətləri Osmanlı İmperatorluğuna gedib çıxır
Somali  ilə Türkiyə arasındakı ikitərəfli münasibətlərə də toxunan Ömər, iki ölkənin Osmanlı dövründən qalan tarixi əlaqələrin olduğunu vurğulayıb.
Xüsusilə prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın 2011-ci ildə Somaliyə səfərindən sonra iki ölkə arasında əlaqələrin daha da gücləndiyini qeyd edən Ömər, əlaqələrin diplomatik müstəvilərlə məhdudlaşmadığını, xalqlar arasında əlaqələr, iqtisadi əməkdaşlıq, humanitar yardım, təhlükəsizlik və inkişaf sahələrinə də yayıldığını bildirib.
Ömər, “Türkiyənin Somaliyə humanitar yardım, təhlükəsizlik, inkişaf, investisiya və iqtisadi əməkdaşlıq baxımından verdiyi töhfələrə görə çox minnətdarıq” dedi. ifadəsini işlətdi.
Somalinin Əl-Şəbab terror təşkilatına qarşı mübarizəsi
Təxminən 17 ildir Somalidə fəaliyyət göstərən terror təşkilatı Əl-Şəbabla mübarizə apardıqlarını açıqlayan Ömər, 2022 və 2023-cü illərdə ciddi irəliləyiş əldə etdiklərini bildirib.
Ömər, Efiopiyanın 2024-cü ildə   imzaladığı “qanunsuz anlaşma memorandumu”na görə bir müddət diqqətlərinin yayındığını və buna baxmayaraq Əl-Şəbabın hücumlarına cavab verildiyini və təşkilatın geri çəkildiyini bildirib .
“Siz təhlükəsizlik güclərinizi sülh dövründə qurursunuz ki,  onlardan müharibə zamanı istifadə edə biləsiniz  , lakin bizim Somalidə elə bir vəziyyət var ki, onlar hələ müharibədə olarkən təhlükəsizlik qüvvələrini qururuq.” Bunun çətinliklərə səbəb olduğunu vurğulayan Ömər, ancaq yaxın gələcəkdə təşkilatın təsirini böyük ölçüdə azalda biləcəklərinə inandıqlarını söylədi.
Somali və Efiopiya arasında münasibətlər
Efiopiya və Somalinin 600 ildən artıq qonşu olduqlarını bildirən Ömər, münasibətlərinin tarixən daha çox münaqişə və anlaşılmazlıq üzərində qurulduğuna baxmayaraq, bunu əməkdaşlığa əsaslanan əlaqələr modelinə çevirmək istədiklərini söylədi.
Ömər hər iki ölkə ilə yaxşı əlaqələri olan Türkiyənin bu prosesdə vasitəçilik rolunun əhəmiyyətini vurğuladı.
Türkiyənin təşəbbüsü ilə Somali ilə Efiopiya arasında “Ankara Bəyannaməsi”nin imzalandığını və bu prosesdə qarşılıqlı səfərlərin başladığını vurğulayan Ömər, “Əlaqələrimiz güclənir, keçən il yaşadığımız çətinliklərin öhdəsindən gələcəyimizə inanırıq.
Antaliyada“Cənubi Qafqazda regional əməkdaşlığa dair çağırışlar və fürsətlər” mövzusunun müzakirəsi olub.