Martın 25-də Fələstinə dəstək verdiyi üçün ABŞ-da saxlanılan Tufts Universitetinin doktorantı Rümeysa Öztürk yolunu kəsən mülki şəxslər tərəfindən qaçırılaraq öldürüləcəyinə inandığını bildirib.
Avropa.info xəbər verir ki, Vermont Federal Dairə Məhkəməsinə təqdim etdiyi 7 səhifəlik ərizəsində Öztürk həbsdə olduğu müddətdə və sonra yaşadığı “qorxunc” təcrübələri bölüşüb.
Massaçusetsdəki evinin yaxınlığında iftar yeməyinə gedərkən 6 maskalı İmmiqrasiya və  Gömrük Mühafizəsi əməkdaşları  tərəfindən saxlanılan Öztürk, tanımadığı bir yerə aparılarkən “qaçırılaraq öldürülmək” fikrində olduğunu söylədi.
Öztürk, “Yanımızda bir qadın polisin olmasını istədim   , amma dedilər ki, ətrafda heç kim yoxdur. Hamısı mülki geyimdə idi. Qəribə bir vəziyyət olduğunu düşündüm və məni öldürəcəklərinə əmin idim” . ifadəsini işlətdi.
Türkiyəli doktorant bildirib ki, “onu saxlayanların polis olduğunu düşünmürəm”, çünki “polislərin kiməsə belə yaxınlaşıb apardığını heç vaxt görməmişəm”.
Öztürk ərizəsində yazıb ki,  ABŞ-ın  hüquq-mühafizə orqanları Nyu-Hempşir ştatında polis bölməsi kimi görünən yerdə dayananda ilk olaraq onu saxladığını düşünüb.
Söz versələr də vəkilimlə görüşə icazə vermədilər.
Tufts Universitetinin tələbəsi olan Öztürk məhkəməyə verdiyi ərizədə həbs olunduqdan dərhal sonra vəkili ilə görüşməsinə icazə verilmədiyini, lakin Vermonta çatdıqdan sonra bunun mümkün olacağını bildirib.
Öztürk, “Vermontda bir vəkillə yenidən görüşmək istədim, lakin əvvəllər vəkilimi Vermontdan çağıra biləcəyimi bildirmələrinə baxmayaraq, bunu edə bilməyəcəyimi söylədilər” dedi. ifadəsini işlətdi.
Vermontda gecəni “yataqsız, sərt skamyalı bir kamerada” keçirdiyini bildirən Öztürk, “Gecə boyu bir neçə dəfə kamerama gəldilər və sığınacaq üçün müraciət etmək istəyib-istəmədiyim, terror təşkilatı üzvü olub-olmadığımla bağlı suallar verdilər” dedi. dedi.
Luizianadakı müəssisədə 4 dəfə  astma  tutması keçirdi
Fulbrayt alimi olaraq  oxuduğu və yaşadığı Massaçusetsdən minlərlə kilometr uzaqlıqdakı Luiziana ştatına aparıldığını bildirən Rümeysa Öztürk  buradakı müəssisədə müxtəlif vaxtlarda 4 dəfə astma tutması keçirdiyini, lakin lazımi tibbi yardım ala bilmədiyini bildirib.
Burada insanların davranışlarının kobudluğuna diqqət çəkən Öztürk özünü təhlükəsiz hiss etmədiyini bildirib. Öztürk bunları qeyd edib:
“Mənə hələ də səcdəgah və ya Quran verilməyib. Mən də bir müsəlman din xadimi ilə görüşməyi xahiş etdim. Bu xahişləri iki həftə əvvəl etmişdim.  Hava şəraitinə görə yüngül uzunqol paltar da istədim  , amma almadım. Azad olunmağım üçün hər gün dua edirəm ki, Somerville, Massaçusetsdəki evimə və icmama qayıda bilim.”
Öztürk ərizəsində son 5 ildə üzərində çalışdığı doktoranturasını da bitirmək istədiyini bildirib və bu məqsədlə zaminə buraxılmasını istəyib.