Prezident Ərdoğan, Ramazan bayramı mesajında “Ümid edirəm ki, Ramazan bayramı ölkəmiz, millətimiz, İslam dünyası və bütün bəşəriyyət üçün sülh, rifah, rifah və qardaşlıq vəsilə olacaq”
Avropa.info xəbər verir ki, Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Ramazan bayramı münasibəti ilə müraciət edib.
Ərdoğanın yaydığı mesajı təqdim edirik.
“Əziz millətim, dəyərli bacı-qardaşlarım, sizi ən səmimi duyğularımla, sevgi və hörmətimlə salamlayıram. Əvvəli rəhmət, ortası rəhmət, sonu isə rəhmətlik, rəhmətlik Ramazan bayramını daha bir başa vuraraq çatdığımız mübarək Ramazan bayramı münasibəti ilə sizi ürəkdən təbrik edirəm Ölkəmizə, millətimizə, İslam dünyasına və bütün bəşəriyyətə qardaşlıq və qardaşlıq diləyirəm.
“Qəzzada soyqırım daha ciddi ölçüyə çatır”
Təəssüflər olsun ki, qəlbimizin müxtəlif guşələrində yaşanan zülmlər, qırğınlar, ağrılar ucbatından bir daha acı-şirinli Ramazan keçirdik. Xüsusilə Qəzzada baş verən soyqırım, vicdanı, əxlaqı və ağıl zərrəsi olan hər kəsin qəlbini parçalayacaq görüntülərlə davamlı olaraq daha ciddi ölçülərə çatır.
Türkiyə olaraq bu vəhşiliyə qarşı mövqeyimizi açıq şəkildə ifadə edir və yardımlarımızla qardaşlarımızın yaralarını sarmağa çalışırıq. Lakin nə qədər ki, dünya, xüsusən də Qərb dövlətləri bu zülmə qarşı tədbir görməyəcək, zalımların cəsarəti və cəsarəti artacaq, məzlumların fəryadı göylərə çatacaq. İnşallah qarşıdakı dövr bütün dünyada bu mövzuda bir oyanışa səbəb olar.
“Suriyadakı prosesləri izləyirik”
Digər tərəfdən, qonşumuz Suriyada bizi xüsusilə narahat edən hadisələri hər gün izləyir və lazımi tədbirləri görürük.
Suriyanın ərazi bütövlüyü və milli birliyi çərçivəsində atılan addımları sabotaj edərək cənub sərhədlərimizdə qeyri-sabitliyi davam etdirmək istəyənlərin fərqindəyik və inşallah heç birinə imkan verməyəcəyik.
Eynilə biz də yol xəritəmizə uyğun olaraq “Terrordan Azad Türkiyə” hədəfimizə uyğun olaraq başladığımız işləri davam etdiririk. Dövlətimiz çağırışın edilməsini təmin edərək üzərinə düşəni etdi. İndi təşkilatın heç bir ifs və buts olmadan çağırışı yerinə yetirməsinin vaxtıdır. Bununla bağlı bizim limitsiz vaxtımız, dözümlülükümüz yoxdur.
Biz təşkilatın daha çox gecikmədən özünü ləğv etməsini və tamamilə tərksilah edilməsini gözləyirik. Qlobal, regional və daxili dinamikamız belə bir prosesin uğurla başa çatması üçün bizə əvvəlkindən daha uyğun mühit yaradır. Biz birlikdə buna nail olsaq, Allah qoysa, ölkəmizi 40 illik qanlı və ağır bəladan tamamilə xilas etmiş olacağıq.
“İstanbulu zəlzələyə hazırlamaq üçün daha təsirli addımlar atacağıq”
Əziz millətim… Son iki ildə gündəmimizdən düşməyən digər məsələ də zəlzələ zonasının bərpasıdır. Zəlzələnin ikinci ildönümü münasibətilə 201 min evin açarlarını qanuni sahiblərinə təhvil verdik. İlin sonuna qədər bu rəqəmi 453 min yaşayış və biznes vahidinə çatdırmağı hədəfləyirik.
Beləliklə, biz millətimizə verdiyimiz vədləri yerinə yetirməklə zəlzələnin vurduğu fiziki dağıntıları tam ödəmiş oluruq. Hər birini rəhmətlə yad etdiyimiz itkilərimizin xatirəsi, şübhəsiz ki, qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır. Şəhərlərimizi yenidən qurmaqla biz bu böyük fəlakət nəticəsində həyatı alt-üst olmuş vətəndaşlarımıza yeni üfüq və yeni imkanlar təqdim edəcəyik. Deyirik ki, Allah ölkəmizi, millətimizi belə bəlalardan qorusun.
Təbii ki, zəlzələ təhlükəsi ölkəmizin bir çox yerində, xüsusilə də Mərmərə bölgəsində ən vacib məsələmiz olaraq qalmaqdadır. Biz hökumət olaraq bütün planlarımızı, hazırlıqlarımızı etsək də, bələdiyyələrin biganəliyi ucbatından transformasiyaya istədiyimiz qədər tez nail ola bilmirik. Önümüzdəki dövrdə bu problemi aradan qaldırmaq üçün lazım gələrsə, əlavə tədbirlərlə İstanbulu zəlzələyə hazırlamaq üçün daha təsirli addımlar atacağıq.
Polis və ədliyyə qüvvələrimiz tərəfindən həyata keçirilən son əməliyyatlar bizə bələdiyyələrin yaratdığı gecikmələrin səbəblərini daha yaxşı anlamağa kömək etdi.
İnfrastruktur və üst quruluşu ilə İstanbula xidmət etmək üçün ayrılan resursların şəxsi tamah və şəxsi ticari maraqlar naminə talan edilməsi bu şəhərin əhalisinə edilən ən böyük xəyanətdir. Təbii ki, hər bir istanbullunun özlərinin və övladlarının gələcəyini, canını, təhlükəsizliyini və dincliyini oğurlayanlardan hesab tələb etmək hüququ var.
Qərb ölkələrində ortaya çıxanda “demokratiyanın, qanunun aliliyinin, əxlaqi siyasətin və prinsipial idarəçiliyin tələbi” kimi alqışlanan məhkəmə proseslərinin ölkəmizdə siyasiləşdirilməsinə, sulandırılmasına heç kim inanmamalıdır. Korrupsiya və rüşvət dövranını ört-basdır etmək üçün şüurunu itirənləri ictimai təhlükəsizliyi və iqtisadiyyatımızı hədəfə almağa buraxırıq; “Türkiyəyə yıxsaq, hökuməti də çökdürəcəyik” anlayışı ilə hərəkət edənlər, əziz millətimizin düşüncəsinə.
Məhkəmə prosesi zamanı ortaya çıxacaq yeni hadisələri nəzərə alaraq, bu mövzuda realist, ədalətli və vicdanlı münasibətlə canını və şəhərini qoruyacaq hər bir İstanbullu qardaş və bacıma öz təşəkkürümü bildirirəm.
Prezident və hökumət olaraq Türk Əsri baxışımıza uyğun olaraq ölkəmizi hər sahədə layiq olduğu səviyyələrə çatdırmaq üçün əzmlə çalışmaq və mübarizəmizi davam etdirəcəyik. Bu münasibətlə yollarda olan bütün vətəndaşlarımdan xahiş edirəm ki, inzibati icazə ilə 9 günə qədər uzatdığımız bayram bayramında yol hərəkəti qaydalarına əməl etsinlər.
Mən gözləyirəm. Bir daha ümid edirəm ki, Ramazan bayramı qəlbimizə rahatlıq, qəlbimizə sevgi, ölkəmizə sülh, məzlum coğrafiyalara sülh gətirsin.
Bir daha hər bir vətəndaşımı sevgi ilə salamlayıram. Bayramınız mübarək.”