Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanla Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında telefon danışığı olub. Görüşdə Türkiyə ilə Rusiya arasında ikitərəfli əlaqələr, regional və qlobal məsələlər müzakirə edilib.
Avropa.info xəbər verir ki, Prezident Ərdoğan görüş zamanı Türkiyə ilə Rusiya arasında əməkdaşlığın regional problemlərin həllində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini, Türkiyənin Rusiya ilə Ukrayna arasında davam edən müharibəyə son qoymaq üçün başlayan prosesi yaxından izlədiyini, şərəfli və davamlı sülhün təmin olunması üçün Türkiyənin hər cür dəstəyi, o cümlədən sülh danışıqlarına ev sahibliyi etməyə hazır olduğunu bildirib.
Prezident Ərdoğan Qara dənizdə ticarət gəmiçiliyinin təhlükəsizliyi üçün atılacaq yaxşı niyyətli addımların sülh prosesinə töhfə verəcəyini və Türkiyənin Qara dənizin münaqişə zonasına çevrilməsinin qarşısını almaq üçün üzərinə düşəni etməyə davam etdiyini bildirib.
Prezident Ərdoğan görüş zamanı Türkiyənin Suriya məsələsində Rusiya ilə əməkdaşlığa önəm verdiyini, Suriyanın ərazi bütövlüyü əsasında davamlı sülh və sabitliyə nail olması üçün Türkiyə və Rusiyanın birgə çalışmasının vacib olduğunu, Türkiyə və Rusiyanın Suriyanın birliyini pozmaq, etnik və məzhəb ayrı-seçkiliyini gücləndirmək, Suriyaya qarşı sanksiyaları tamamilə aradan qaldırmaq üçün birlikdə çalışa biləcəyini bildirib.
Prezident Ərdoğan Suriyanın qaynaqlarının Suriya rəhbərliyinə buraxılması lazım olduğunu, Türkiyənin mərkəzi administrasiya daxilində “Suriya Demokratik Qüvvələri” adlandırılan qüvvələrin ləğvini dəstəklədiyini, Suriyanın artıq terror təşkilatları üçün uyğun bir bölgə olmamasının Suriyanın sabitliyi üçün həyati əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
“Trampın yenidən prezident seçilməsindən sonra Rusiya – Ukrayna müharibəsi vasitəsi ilə Putindən yararlanmaq planı əksinə çevrilib”-Vüqar Dadaşov
Gənclər Kitabxanasında görkəmli bəstəkarı, xalq artisti, professor Əşrəf Abbasovun 105 illik yubileyi münasibətlə virtual kitab sərgisi hazırlanıb