Benyamin Netanyahunun Suriya ilə bağlı rəsmilərlə təhlükəsizlik toplantısı keçirəcəyi və “Türkiyənin artan təsirini müzakirə edəcəyi” bildirilir.
Mart 24, 2025
İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunun Suriya ilə bağlı rəsmilərlə təhlükəsizlik toplantısı keçirəcəyi və “Türkiyənin artan təsirini müzakirə edəcəyi” bildirilir.
Avropa.info xəbər verir ki, “Yedioth Ahronoth” qəzetinin məlumatına görə, Netanyahunun 8 dekabr 2024-cü ildə Suriyada Baas rejiminin devrilməsindən sonra ölkədə “Türkiyənin artan nüfuzu” ilə bağlı təhlükəsizlik rəsmiləri ilə görüş keçirəcəyi qeyd edilib.
İsrailin Kanal 12 telekanalı baş nazir Netanyahunun “Suriya ilə Türkiyə arasındakı yeni administrasiyanın yaxınlaşmasını narahatlıqla izlədiyini” bildirib.
Xəbərdə Netanyahunun bu axşam Suriya ilə bağlı təhlükəsizlik toplantısında “Türkiyənin Suriyada artan üstünlüyünü” müzakirə edəcəyi bildirilib.
Digər tərəfdən Walla xəbər saytı Suriya hökumətinin Homs əyalətinin Tedmur (Palmira) rayonundakı hərbi bazanı iqtisadi, hərbi və siyasi yardım qarşılığında Türkiyə ordusuna təhvil vermək üçün Ankara ilə qabaqcıl danışıqlar apardığını iddia edib.
Hesabatda qeyd olunub ki, Homsun şərqində görünə bilən “Türkiyə hərbi varlığı” İsraili ciddi şəkildə narahat edir.
Əvvəlki təhlükəsizlik görüşlərində “Suriyada Türkiyə ilə İsrail arasında qarşıdurmanın qaçılmaz olduğu” qiymətləndirildiyi bildirilib.
2024-cü il noyabrın 27-də Suriyada gərginləşən münaqişədən sonra İsrail ordusunun Suriyaya hücumları 8 dekabr 2024-cü ildə 61 illik Baas rejiminin süqutu ilə eyni vaxtda artıb.
Rejim ordusundan qalan hərbi infrastruktur və obyektləri məhv etməyə davam edən İsrail ordusu Suriya ərazisi olan Qolan təpələrinin işğalını da genişləndirib.
Livan ordusu: İsrail dünəndən etibarən ölkəyə qarşı hücumları artırıb
“Güney Azərbaycanın bu şəhərində baş verənlərin Təbrizə, Ərdəbilə və digər şəhərlərə də sıçraması ehtimalı var”-Elxan Şahinoğlu