Türk dünyasının ən qədim bayramı olan Novruz bu gün Qazaxıstanda coşqu ilə qeyd olunur və milli kimliyin möhkəmlənməsinə kömək edir.
Avropa.info xəbər verir ki, Novruz bayramının Qazaxıstanda əsrlər boyu davam edən qədim tarixi var. Qazax torpaqlarında ilk Novruzun skiflər (saklar) dövründə qeyd olunmağa başladığı bildirilir.
Qazaxıstan 65 il sonra müstəqilliyini əldə etdikdən sonra 1926-cı ildə Sovet İttifaqı dövründə qadağan olunmuş Novruz bayramının qeyd edilməsi yenidən bərpa edilib.
1991-ci il martın 15-də Novruzun dövlət bayramı kimi qəbul edilməsi ilə Qazaxıstanda yarım əsrdən artıqdır ki, qeyd olunmayan Novruz atəşi yenidən alovlandı.
Baharın gəlişi ilə gecə ilə gündüzün bərabərləşdiyi Novruz əsrlər boyu ucsuz-bucaqsız çöllərdə təbiətlə təmasda olan qazaxlar üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Türk dünyasının “Yeni ili” olan Novruz bayramı Qazaxıstanda “ulusun böyük bayramı” kimi qeyd olunur.
Ölkədə martın 14-də “Novruznamə” adı ilə başlayan Novruz şənlikləri 10 gün davam edir.
Eyni zamanda xalq arasında yeniləşmə, qucaqlaşma, birlik rəmzi olan Novruz bayramında böyük şənliklər keçirilir.
Novruz Aşurası “Naurız köcə” bişirilir
Novruz bayramı zamanı ölkə boyu ağ çadırlar qurulur, meydanlarda ənənəvi ləzzətlər hazırlanır, rəngli atlı şoular keçirilir, ənənəvi xalq rəqsləri ifa olunur. Qazaxıstanda insanlar ev-eşiyi təmizləyir, ağac əkir, süfrə açır, ağsaqqalları ziyarət edir, fikir ayrılığı olanlarla barışır, yeddidən yetmişə qədər hamı öz milli paltarlarını geyinir, Novruz şənliklərində iştirak edir.
“Naurız köje” Qazaxıstanda Novruz bayramının vazkeçilməz adətlərindən biridir.
Novruz aşurası kimi tanınan “Naurız köcə” bayramda hər evdə bolluq və bərəkət əlaməti olaraq hazırlanır.
Su, quru ət, duz, yağ, un, arpa və süd kimi 7 fərqli inqrediyentlə bişirilən “Naurız köje” bayram boyu qonaqlara təqdim edilir.
“Novruz bayramı milli kimliyin formalaşmasına və möhkəmlənməsinə töhfə verir”
Bozok Tarix-Mədəniyyət Muzeyi Etnoloq və tarixçi Kajimurat Tölegenulı AA müxbirinə Novruz bayramının qazax xalqı üçün əhəmiyyətindən və ölkədə milli kimliyin formalaşmasında rolundan danışıb.
Təbiətlə harmoniyada yaşayan, köçəri mədəniyyətdən gələn qazaxlar üçün Novruzun “ilin başlanğıcı” olduğunu bildirən Tölegenulı, “Keçmişdə indiki kimi yollar və  nəqliyyat vasitələri yox idi  . Ona görə də yayı və qışı müxtəlif yerlərdə keçirən atlı köçəri xalq üçün Novruzun gəlişi uzun bir qış fasiləsi və qohumluq bayramı idi”. dedi.
Sovet İttifaqı dövründə Novruz bayramının qadağan edildiyini xatırladan Tölegenulı, “O dövrdə Sovetlərin totalitar hökuməti “çox xərc”, “pantürkizm” və “dililik” bəhanələri ilə Qazaxıstanda Novruz, Ramazan və Qurban bayramlarının keçirilməsini qadağan etmişdi”. danışdı.
Qazaxıstanın müstəqilliyini elan etdiyi gündən bəri  Novruz bayramının rəsmi bayram  kimi qeyd olunduğunu vurğulayan Tölegenulı, “Sovet İttifaqından ayrılaraq müstəqilliyini elan edən digər türk dövlətləri kimi Qazaxıstan da Novruz bayramını yenidən canlandırdı” dedi. O, belə danışdı.
Tölegenulı, Novruzun 30 ildən artıqdır ki, ölkədə milli dəyərləri yaymaq məqsədi daşıyan bir bayram kimi qeyd edildiyinə diqqət çəkərək, “Qazaxıstanda Novruz bayramı hazırda milli kimliyin formalaşmasına və möhkəmlənməsinə töhfə verir” dedi.