Avropa İttifaqı (Aİ) liderləri müdafiə və rəqabət qabiliyyətinə sərmayə qoyuluşu ehtiyacının bir-biri ilə sıx bağlı olduğunu vurğuladılar və hər iki sahədə qlobal rəqiblərlə fərqi aradan qaldırmaq üçün səylərin sürətləndiriləcəyini açıqladılar.
Avropa.info-nun məlumatına görə Müdafiə, təhlükəsizlik,  miqrasiya və iqtisadiyyat başlıqları altında Brüsseldə keçirilən  Aİ sammitinin nəticələri  qəbul edilib.
Aİ Şurasının paylaşdığı bəyanatda geosiyasi risklərin və qeyri-müəyyənliklərin daha da artdığı, iqtisadiyyatların dayanıqlığını və rəqabət qabiliyyətini artırmaqda qərarlı olduqları bildirilib.
Bəyannamədə davamlı və inklüziv inkişafı  təşviq etmək üçün məhsuldarlığı və investisiyaları artıran yaxşı əlaqələndirilmiş makroiqtisadi siyasətlərin həyata keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb və Əmanət və İnvestisiya Birliyi sahəsində sürətli irəliləyişin olması vurğulanıb.
“Biz əmanətləri səfərbər etmək və Aİ-nin rəqabət qabiliyyətini dəstəkləmək üçün lazım olan investisiyaları maliyyələşdirmək üçün xüsusilə Kapital Bazarları İttifaqına diqqət yetiririk”, – bəyanatda deyilir. Bəyanat daxil edilib.
Bəyanatda rəqəmsal avro sahəsində işlərin sürətləndirilməsinin vacibliyinə diqqət çəkilərək, bunun rəqabətədavamlı və davamlı Avropa ödəniş sistemini dəstəkləyəcəyi bildirilib.
Bəyanatda Bolqarıstanın avroya keçid istiqamətində irəliləyişləri alqışlanıb və Aİ Komissiyası və Avropa Mərkəzi Bankının (AMB) qiymətləndirmələri gözlənilmişdir.
“Müdafiəmizə sərmayə qoyma ehtiyacı və rəqabət qabiliyyətliliyimiz bir-biri ilə sıx bağlıdır” deyən bəyanatda əlavə edilib ki, Aİ daha rəqabətli olmaqla öz vətəndaşlarını, dəyərlərini və maraqlarını qlobal səhnədə daha yaxşı qoruya bilər. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
Bəyannamədə Aİ-nin rəqabət qabiliyyətinin artırılmasının və iqlim hədəflərinə uyğun olaraq Vahid Bazarın gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Vurğulanıb ki, Aİ qlobal rəqibləri ilə innovasiya və məhsuldarlıq fərqinin aradan qaldırılmasına töhfə vermək üçün tənzimləmə və inzibati yükləri sadələşdirməli və azaltmalıdır  və  Aİ iqtisadiyyatına lazımi sərmayəni təmin etmək üçün enerji qiymətlərinin aşağı salınmasına və şəxsi qənaətlərin səfərbər edilməsinə üstünlük verəcək.
Bəyannamədə Aİ və onun üzv dövlətlərinin vətəndaşları və biznesləri yüksək enerji xərclərindən qorumaq, sərfəli və təmiz enerji təchizatını təmin etmək üçün səylərini artıracaqları, enerji təchizatı təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Avropaya əlavə tədarüklərin intensivləşdirilməsi üçün səylərin göstəriləcəyi bildirilib.
Bəyannamədə bütün Avropada əmanət və investisiya imkanlarının artırılması üçün səylərin artırılmasının və qəti addımların atılmasının vacibliyinə diqqət çəkilib və Aİ Komissiyasından Avropada fərdi pensiya məhsullarını, özəl kapital və vençur kapitalı ekosistemini təkmilləşdirəcək təklifləri sürətlə təqdim etməsi xahiş olunub.
Müdafiə və miqrasiya
Bəyannaməyə Aİ liderləri müdafiə məsələsini də daxil ediblər.
Avropa Şurası xatırladır ki, təhlükəsizlik və müdafiə sahəsində daha güclü və bacarıqlı Aİ qlobal və transatlantik təhlükəsizliyə müsbət töhfə verəcək və kollektiv müdafiənin əsası olan NATO-nu tamamlayacaq. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
Miqrasiya ilə bağlı bəyanatda qeyd olunub ki, liderlər qeyri-qanuni miqrasiyanın qarşısının alınması və qayıdışların asanlaşdırılması üzrə son işi nəzərdən keçirib və İttifaqın xarici sərhədlərində təhlükəsizliyi gücləndirmək əzmini təsdiqləyiblər.