İtaliya baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Antonio Tajani ölkəsinin Suriyaya qarşı sanksiyaların dayandırılmasını dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri olduğunu bildirib və Suriyadakı layihələrə 50 milyon avro sərmayə qoymağa hazır olduqlarını bildirib.
Tajani   Romada Suriyanın xarici işlər naziri Əsəd Həsən Şeybani ilə görüşüb. Xarici İşlər Nazirliyində keçirilən görüşdən sonra iki nazir mətbuata bəyanatla çıxış ediblər.
“Suriyada keçid prosesinin dinc, zorakılıqsız və əhatəli şəkildə idarə olunması Dəməşqin öhdəliyinin göstəricisi olacaq.  Biz son konstitusiya bəyannaməsinə  daxil edilmiş Milli Dialoq Konfransını bu istiqamətdə müsbət siqnal kimi müsbət qiymətləndiririk “, – deyə Tajani bildirib. dedi.
Tajani deyib ki, o, Dəməşq hökumətindən “bütün Suriya vətəndaşlarını qorumaq və hər kəsə bərabər rəftar ediləcəyinə dair təminat” götürüb.
İŞİD terror təşkilatının Suriyada olması ilə bağlı narahatlığını Şeybaniyə çatdırdığını deyən Tajani, terror və qeyri-qanuni köçlə mübarizə, xristian icmalarına hörmət mövzularını da gündəmə gətirdiyini qeyd edib.
Suriyanın vahid və sabit olmasının vacib olduğunu bildirən Tajani, “İtaliya sanksiyaların dayandırılmasını dəstəkləyən ilk ölkələrdən biri oldu. Hesab edirik ki, hökumətin iqtisadi dirçəliş üçün əlverişli şərtləri olmalıdır. İtaliya Suriyadakı layihələrə 50 milyon  avro sərmayə qoymağa hazırdır.  Ölkənin böyüməsini  təşviq etmək  və işlərimizi davam etdirmək üçün bir iş forumu təşkil edəcəyik”. danışdı.
Şeybani sanksiyaların aradan qaldırılmasının vacibliyini vurğulayıb
Səfərin məqsədinin  İtaliya  ilə Suriya arasında ikitərəfli əlaqələri gücləndirmək və qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif sahələrdə yeni səhifə açmaq olduğunu söyləyən Şeybani, “Bugünkü görüşümüz zamanı iki ölkə arasında siyasi və iqtisadi əlaqələrin yenidən başlaması və beynəlxalq regional səviyyədə əməkdaşlığın qurulması məqsədi ilə konstruktiv bir görüş keçirdik” dedi. ifadələrdən istifadə etdi.
İtaliyaya həm humanitar yardımları, həm də Suriyanın yenidən qurulması və dirçəlməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkür edən Şeybani, “Görüşümüzdə ölkənin bərpası və yenidən qurulması üçün Suriyaya qarşı sanksiyaların qaldırılmasının əhəmiyyətini bir daha vurğuladıq” dedi. dedi.
Suriyalı nazir sanksiyaların vətəndaşların gündəlik həyatına mənfi təsir göstərdiyini bəyan edərək, sanksiyaların ləğvinin qaçqın və köçkünlərin geri qayıtmasına kömək edəcəyini qeyd edib.
Elan edilmiş konstitusiya bəyannaməsinin qanunun aliliyinə və bütün vətəndaşların hüquqlarına zəmanət verən müasir dövlət qurulması yolunda mühüm addım olduğunu vurğulayan Şeybani, “Bu səylərin bir hissəsi olaraq Suriyanın yeni rəhbərliyi Suriya cəmiyyətinin müxtəlif komponentlərini təmsil edən əhatəli bir hökumət qurmaq üçün çalışır və biz də tezliklə hökuməti formalaşdıracağıq” dedi. danışdı.
Şeybani əlavə edib ki, Suriyanın yeni administrasiyası milli birliyi təmin etmək və Suriya xalqının gözləntilərini yerinə yetirmək üçün mühüm addımlar atıb.