Sülh sazişi mətni hazır olsa da, razılaşmalar əldə edilsə də Ermənistan və Azərbaycan arasında tam sülh sazişi mümkün deyil, ona görə ki..
Azərbaycan və Ermənistan rəsmi şəkildə iki dövlət arasında sülh sazişi layihəsinin mətni üzərində danışıqların yekunlaşdığını və saziş layihəsinin mətni üzərində razılıq əldə edildiyini təsdiqləyib.
Bunu Avropa.info-ya tanınmış hüquqşünas Vüqar Dadaşov deyib.
Onun sözlərinə görə Sülh sazişi lahiyəsinin mətninin razılaşdırılması Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin bağlanacağı demək deyil. Əvvəla, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdikdən sonra, ortaya çıxan “sülh sazişi”nin bağlanması ehtimalını mümkünsüz hesab etmişəm.
Qeyd edim ki, Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişi bağlansa da belə, həmin sazişdə Zəngəzur, Göyçənin Ermənistana aid olmasını özündə ehtiva edən müddəa ola bilməz. Yəni, sülh sazişində hər iki dövlətin əraziləri konkret rəqəmlə göstərilməyəcək və Sovet dövründə Ermənistana qanunsuz verilən Azərbaycan torpaqları üzərində Ermənistan legitimlik əldə etməsinə imkan verilməyəcək. Ermənistan və Azərbaycan arasında tam sülh müqaviləsi, ancaq 1918-cil ildə ermənilərə güzəşt edilən 9min kv km – lik ərazi daxilinə sığınmasından sonra mümkündür.
Zəngəzur dəhlizi məsələsi sülh sazişi mətnindən çıxarılsa da, iki dövlət arasında mümkün sülh müqaviləsi Zəngəzur dəhlizinin açılmasından asılıdır.
Əsas vacib şərt isə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını əks etdirən müstəqillik aktı və konstitusiyasındakı müddəalar ləğv edilməyincə Ermənistan və Azərbaycan arasında tam sülh sazişi mümkün deyil, nəinki iki dövlət arasında dayanıqlı sülh.
Sərhədlərin delimitasiyası isə çox ağrılı bir prosesdir. Azərbaycan delimitasiyasını 1918-ci il, Ermənistan isə 1991-ci il xəritələrinə uyğun aparmaq niyyətindədir.
Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın isə hakimiyyətdən getməsi ilə Ermənistan sülh sazişindən imtina edəcək.
Ermənistan və Azərbaycan arasında tam sülh sazişinin yaxın zamanlarda imzalanması ehtimalı çox azdır. Ancaq, hər bir halda, prosesə uyğun Ermənistan və Azərbaycan arasında ümumiləşdirilmiş müddəaları özündə cəmləyən saziş mümkündür, yenə də qeyd edirəm, Ermənistan ərazilərinin konkret sahə və sərhədləri heç bir sənəddə göstərilməyəcək.