ABŞ prezidenti Donald Tramp Kolumbiya Universitetində etiraz aksiyalarına rəhbərlik edən fələstinli tələbə fəal Mahmud Xəlilin həbs edildiyini və bundan sonra daha çox həbslərin olacağını açıqlayıb.
Avropa.info xəbər verir ki, ABŞ  prezidenti Tramp Truth Social hesabından verdiyi açıqlamada ölkədəki Fələstin tərəfdarı tələbələrin “həbs edilərək deportasiya ediləcəyini” bildirib.
“ICE (İmmiqrasiya və  Gömrük  Mühafizəsi)  radikal Həmas tərəfdarı olan  əcnəbi tələbə Mahmud Xəlili Kolumbiya Universitetinin kampusunda qürurla ələ keçirdi və saxladı. Bu, izlənilən çoxsaylı həbslərdən ilkidir”, – Tramp açıqlamasında bildirib. ifadəsini işlətdi.
Kolumbiya və bəzi digər universitetlərdə Fələstin tərəfdarı olan tələbələri “terrorçu”, “anti-semit” və “anti-Amerika” kimi xarakterizə edən ABŞ prezidenti, “Tramp administrasiyası buna dözməyəcək” deyib. O, bu tələbələri deyərək “qorxdu”.
Sözügedən tələbələri tutacaqlarını və bir daha geri qayıtmamaq üçün deportasiya edəcəklərini ifadə edən Tramp açıqlamasında, “Əgər günahsız kişi, qadın və uşaqların öldürülməsi də daxil olmaqla terroru dəstəkləyirsinizsə, varlığınız milli maraqlarımıza ziddir və siz burada axtarılmırsınız” deyib. O, şərh edib.
ABŞ-da Kolumbiya Universitetində keçirilən etiraz aksiyalarına rəhbərlik edən fələstinli tələbə fəal Mahmud Xəlil dünən həbs edilib.
Halilin vəkili Amy Greer, Halilin ABŞ-da “yaşıl kartın daimi sakini” və həyat yoldaşının Amerikalı olmasına baxmayaraq, ICE səlahiyyətliləri tərəfindən həbs edildiyini və yaşıl kartının ləğv edildiyini söylədi.
Rubionun “deportasiya” mesajı
ABŞ Dövlət katibi Marko Rubio da X hesabından mövzu ilə bağlı mesaj paylaşaraq, “Amerikadakı Həmas tərəfdarlarının deportasiya oluna bilmələri üçün viza və ya yaşıl kartlarını ləğv edəcəyik” dedi. ifadəsini işlətdi.
ABŞ prezidenti Tramp 2024-cü ilin yazında ABŞ kollec şəhərciklərində Qəzzada törədilən qətliama qarşı etiraz aksiyalarında iştirak edən beynəlxalq tələbələri deportasiya edəcəyini açıqlayıb.
Trampın Qrenlandiya seçkilərinə təsiri: Müstəqillik, yoxsa ittifaq?