Fransada müsəlman qadınların hüquqlarını müdafiə edən vətəndaş təşəbbüsü Khlass Les Cliches-in qurucusu Rani Belkhy bildirib ki, parlamentə təqdim edilən “idman yarışlarında dini simvolların nümayişi” qadağası xüsusi olaraq müsəlman qadınları hədəf alır və onların sosial həyata və idmana çıxışına böyük maneə yaradacaq.
Avropa.info xəbər verir ki, 2004-cü ildə Fransada dövlət işçiləri üçün tətbiq edilən  hicab qadağası təhsil müəssisələrinə  ,   peşəkar və həvəskar idman yarışlarına da şamil edildi və böyük əks-səda doğurdu.
Ölkədə baş örtüyü və burkini geyinən qadınların üzgüçülük hovuzlarına girməsinə uzun müddətdir qoyulan qadağa ilə yanaşı, yeni qanunla bütün həvəskar idman sahələrinə şamil ediləcək qadağa hicablı qadınların fərdi azadlıqları və fundamental hüquqlarına təhlükə kimi qəbul edilir.
Qanun nəzəri olaraq idman yarışlarında dini simvollar taxanları hədəfləsə də, praktikada daha çox hicablı qadınlara yönəldiyi və onların idmanla məşğul olmasına mane olacağı hesab edilir.
“Bu, əslində fərdi azadlıqlara böyük maneədir”.
Khlass Les Cliches təşəbbüsünün qurucusu Rani Belkhy AA-ya bildirib ki, onlar müsəlman qadınların ictimai görünməsini əsas hədəfləyən və bütün sahələrə yayılan hicab qadağalarından  narahatdırlar  .
Belkhy, hər cür ayrı-seçkiliyə qarşı olduqlarını vurğulayaraq, “Ancaq bildiyiniz kimi, Fransada müsəlman qadınlar bir çox İslamofobiya hadisəsi ilə üzləşirlər. Müsəlman qadınlar hər zaman bu cür ayrı-seçkiliyin mərkəzindədir. Son qanun da xüsusi olaraq hicablı qadınları hədəf alır. İndiyə qədər bütün qadağalarla eyni olub. Məsələn, bu mövzuda heç vaxt xristian futbolçulara çevrilməmişəm .” danışdı.
Qadağanın özü ilə azadlıq və demokratiya ilə bağlı böyük müzakirələr apardığını ifadə edən Belkhy, “Müsəlman qadınların ictimai sahədə, xüsusilə idman sahəsində, lakin tezliklə bəlkə də bütün sosial sahələrdə varlığı ümumiləşdirilərək getdikcə daha da məhdudlaşdırılır. Məncə, bu qanunun əsas məqsədi bu görünürlükdür. Bu qanun bizə 2004-cü ildəki qanunu xatırlatdı ki, bizdə dini rəmzlər, indiki məktəbdə baş geyimləri qadağan edildi Bu qadağaların hicab taxmaq istəyən tələbələrə qarşı “cadu ovu” kimi qiymətləndirildiyini, xaç daşıyanların və ya kipa taxanların bu kontekstdə qiymətləndirildiyini eşitməmişik”. ifadələrdən istifadə etdi.
Belkhy xatırladıb ki, beynəlxalq miqyasda müsəlman idmançıların Olimpiya Oyunlarında hicab taxmasını qadağan edən yeganə ölkə olan Fransa bu qərarı ələ salıb.
Khlass Les Cliches-in təsisçisi Belkhy qanunun yaratdığı narahatlıqla bağlı aşağıdakıları qeyd etdi:
“Həvəskar idmançılar belə hicab taxa bilməyəcəklər. Bu, əslində fərdi azadlıqlara böyük maneədir. Bu vəziyyət onsuz da irqçiliyə məruz qalan və idmana başlamaq istəyən müsəlman qadınları ruhdan salacaq. Bu, mənə hovuzlara qoyulan qadağanı xatırladır. Fransada hicablı qadınların üzgüçülük hovuzlarına girişi qadağan edilib və bu, yəqin ki, uzun illərdir ki, idmana qadağa qoyulacaq fiziki və ruhi sağlamlığımız üçün ən vacib amillərdən biri olan idmanla məşğul olmağımıza mane olmaq deməkdir.
Fransada hicab qadağası
Fransada dövlət işçiləri üçün hicab qadağası 2004-cü ildə ibtidai və orta məktəb şagirdləri üçün də tətbiq edilib.
2010-cu ildə ictimai yerlərdə örtünmək tamamilə qadağan edilmişdi, buna əməl etməyənlərə 1500 avro cərimə kəsilmişdi.
Bundan əlavə, ölkədə məktəb səfərlərində iştirak edən analar üçün hicab qadağası gündəmdədir.
Fransada  Nikola Sarkozinin səlahiyyət müddətinin son ilində qüvvəyə minən bir genelge  də məktəb səfərlərində onları müşayiət edən anaların hicab taxmasını qadağan etdi   .
Müzakirə olunan sirkulyar 2013-cü ilin dekabrında Danıştay hicablı anaların xeyrinə qərar verdikdə ləğv edilib.
Nəhayət, parlamentin yuxarı palatası olan Senat fevralın 18-də idman yarışlarında hicab geyinməyi qadağan edən qanun layihəsini təsdiqləyib.
Qanun layihəsinin qüvvəyə minməsi üçün ilk növbədə parlamentin aşağı palatası olan Milli Assambleya tərəfindən təsdiqlənməlidir.