Prezident Ərdoğan, “Türkiyə və Azərbaycan sülh, əmin-amanlıq və rifahın tərəfindədir. Biz bölgəmizdə yalnız sülh, əməkdaşlıq və inkişafın birlikdə olmasını istəyirik. Bu məqsədə doğru çox addımlar atmışıq. Bundan sonra regional sülh, firavanlıq və əmin-amanlıq üçün hər cür layihəni birlikdə həyata keçirmək əzmindəyik” dedi. dedi.
Avropa.info xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev və Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan  İğdır-Naxçıvan təbii qaz kəmərinin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Qaz axını İğdır-Naxçıvan xəttindən başlayıb
Prezident Ərdoğanın açıqlamalarından diqqət çəkən məqamlar:
Hörmətli qardaşım, Prezident İlham Əliyev, hörmətli nazirlər, hörmətli qonaqlar, sizi ən səmimi hisslərim və məhəbbətimlə salamlayıram. Qardaşım, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevi Türkiyədə qəbul etməkdən xüsusi məmnunluğumu bildirmək istərdim. Onu və hörmətli nümayəndə heyətini Ankarada salamlayıram.
Təbii ki, hazırda qarşımda bu işlərdə əməyi olan fəhlə qardaşlarımız, mühəndis qardaşlarımız var. Söhbətlərimizi bitirdikdən sonra inşallah Türkiyədə, sonra Azərbaycanda onlarla poza verib, birlikdə şəkillərimizi çəkdirəcəyik.
“Hər sahədə əlaqələrimizdə böyük irəliləyişlər əldə edirik”
Əziz qardaşım və onun nümayəndə heyəti adından Azərbaycan xalqını müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. “Bir millət, iki dövlət” devizi ilə təcəssüm olunan qardaşlıq münasibətlərimizdə hər sahədə böyük uğurlar əldə edirik. Ölkələrimiz arasında əlaqələr müdafiədən tutmuş ticarətə qədər bir çox sahələrdə daim inkişaf edir. Şübhəsiz ki, bu əməkdaşlıqlar arasında bir çox layihələrlə taclandırdığımız enerji sektoru ön sıralardadır. Bəzilərinin Bakı-Tbilisi-Ceyhan xam neft kəmərini xəyal hesab etdiyi kimi, biz Şahdəniz yatağının hasilata və Bakı-Tbilisi-Ərzurum təbii qaz kəmərini istifadəyə verməklə enerji sahəsində əməkdaşlığımızı daha da irəli aparmağa çalışdıq.
“Bu, Naxçıvanla ortaq taleyimizin simvolu olacaq”
Biz Azərbaycan təbii qazının əhəmiyyətli bir hissəsini Anadolu təbii qaz kəməri TANAP vasitəsilə Avropaya çatdırmağın sevincini yaşayırıq. Bu sahədə strateji və təməlqoyma layihələrinin həyata keçirilməsində Can Azərbaycanla tam həmrəyik. Bu gün mən qardaşım İlhamla bu əməkdaşlığa yeni bir layihə əlavə etməkdən çox məmnunam.
Tezliklə açılışını edəcəyimiz İğdır-Naxçıvan Təbii Qaz Kəməri enerji sahəsində əvvəlki strateji təşəbbüslərimizi tamamlayacaq. Bu, həm də Naxçıvanla ortaq taleyimizin simvolu olacaq.
BOTAŞ tərəfindən tikilən 80 kilometr uzunluğunda və gündəlik 2 milyon kubmetrə qədər daşıma gücünə malik bu xətt ən azı 30 il ərzində Naxçıvanın bütün təbii qaz ehtiyacını ödəyəcək. Ona görə də bu gün qardaşımla birlikdə ölkəmizə Naxçıvanın enerji təhlükəsizliyinə uzun illər zəmanət verəcək bir layihə gətiririk.
“Biz birlikdə inkişaf etmək istəyirik”
Bu münasibətlə bunu da ifadə etmək istərdim; Türkiyə və Azərbaycan sülhün, əmin-amanlığın, firavanlığın tərəfindədir. Biz yalnız regionumuzda sülh və əməkdaşlıq istəyirik. Biz birlikdə inkişaf etmək istəyirik. Bu məqsədlə biz çoxlu addımlar atmışıq, səmimiyyətimizi nümayiş etdirmişik. İnşallah bundan sonra regional sülhə, firavanlığa və əmin-amanlığa yönəlmiş hər cür layihələri birlikdə həyata keçirmək əzmindəyik.
Necə ki, ən çətin günlərimizdə, xüsusən də 6 fevral zəlzələlərində Can Azərbaycanı yanımızda tapdıq, qardaşlarımızın bizə ehtiyacı olanda biz də onların yanında olacağıq. İnşallah, Naxçıvanla elektrik enerjisi əlaqələrimizi gücləndirməklə bu prosesi davam etdirəcəyik. Bu düşüncələrlə bugünkü mərasimin Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığını daha da gücləndirəcəyinə inanıram.
Bu mühüm layihənin tikintisində əməyi olan hər kəsi, bütün səlahiyyətli orqanlarımızı, göstərdikləri maraq üçün bütün işçiləri və mühəndisləri təbrik edirəm. Allahdan birliyimizi, həmrəyliyimizi, sevgimizi daimi etməsini diləyirəm. Ümid edirəm ki, layihə bütün regiona xeyirxahlıq gətirəcək. Ziyarətinə görə qardaşım İlham müəllimə öz adımdan, ailəm və millətim adından təşəkkür edirəm.