Çinin Vaşinqtondakı səfirliyi ABŞ prezidenti Donald Trampın Çinə tətbiq edilən gömrük rüsumlarını 10 faizdən 20 faizə qaldırması ilə bağlı “ticarət müharibəsi və ya tarif müharibəsi olsun, sona qədər mübarizə aparmağa hazır olduğunu” bildirib.
Avropa.info-nun məlumatına görə Trump, ölkəyə gələn “fentanillə mübarizədəki uğursuzluqlar” səbəbiylə Çinə tarifi yüzdə 10-dan yüzdə 20-yə qaldırdıqdan sonra, Çinin  Vaşinqtondakı səfirliyinin X hesabında yazılı açıqlama verildi  .
Çin  Xarici İşlər Nazirliyinin  sözçüsü Lin Cien-in Vaşinqtonun addımı ilə bağlı sözlərini təkrar paylaşan bəyanatda bu ifadələr yer alıb:
“Əgər  Birləşmiş Ştatlar  həqiqətən də fentanil problemini həll etmək istəyirsə, onda ediləcək düzgün şey Çinlə məsləhətləşmək, bir-birinə bərabər davranmaqdır. Əgər ABŞ-ın istədiyi müharibədirsə, istər  tarif  müharibəsi,  istər ticarət  müharibəsi və ya hər hansı digər  müharibə növü olsun  , biz sona qədər mübarizə aparmağa hazırıq.”
Tramp Çinə tətbiq edilən tarifləri 20 faizə qaldırıb
ABŞ prezidenti Tramp fevralın 1-də imzaladığı fərmanla Çindən idxal olunan mallara  10 faizlik rüsum tətbiq edib  . Tarif fevralın 4-dən qüvvəyə minib.
Çinlə razılığa gələ bilmədikləri təqdirdə tariflərin arta biləcəyi ilə bağlı xəbərdarlıq edən Tramp, fevralın 27-də Truth Social hesabında paylaşdığı paylaşımda martın 4-də Çinə 10 faiz əlavə rüsum tətbiq ediləcəyini açıqlamışdı.
Dünən Tramp ölkəyə gələn “fentanillə mübarizədəki uğursuzluqları” əsas gətirərək Çinə gömrük rüsumlarını 10 faizdən 20 faizə qaldırdığını açıqlayıb.