İsrailin hücumları nəticəsində böyük dağıntılara məruz qalan Qəzza zolağının Xan Yunus şəhərində bu il də Ramazan təbilçiləri küçələrdə gəzərək fələstinliləri sahura oyadır.
Yanvarın 19-da İsrail  və  HƏMAS arasında  qüvvəyə minən atəşkəs və əsir mübadiləsi razılaşmasının kölgəsi altında Qəzza zolağındakı  fələstinlilər  Ramazan ayına daxil olub.
Avropa.info-nun məlumatına görə Müqəddəs ayın başlaması ilə Ramazan təbilçiləri cənubdakı Xan Yunis şəhərinin küçələrində dolaşaraq   fələstinliləri sahura oyadırlar.
Fələstinli Ramazan nağaraçısı Məhəmməd Məcid Zakut da ənənəvi paltarı və keffiye naxışlı boyun aksessuarı geyinərək öz nağarası ilə Xan Yunisin küçələrinə çıxıb.
Zakut Qəzzalıların Ramazan ayının sevinc və həyəcanını köhnə günlər kimi yaşatmaq istədiyini bildirib.
“Netanyahuya baxmayaraq, Ramazanı yaşayacağıq”
2008-ci ildə Qəzza şəhərindəki Şati Qaçqınlar Düşərgəsində başladığı Ramazan davul karyerasını davam etdirdiyini bildirən Zakut, “Diz çökməyəcəyik, təslim olmayacağıq. Netanyahuya baxmayaraq Ramazanı yaşayacağıq” dedi.
İsrailin 16 ay davam edən hücumları zamanı təhlükəsiz yer axtarmaq üçün 9 dəfə müxtəlif bölgələrə  köç etmək məcburiyyətində qaldığını izah edən Zakut,  İsrailin hücumları zamanı çox çətin günlər yaşadıqlarını və Ramazan sevincinin getdiyini bildirib.
Zəfər çalanların Ramazan ayının sevinci olduğunu və uşaqlara xoşbəxtlik bəxş etdiyini,  Qəzzada Ramazan ayı ab  -havasını yaratmaq üçün dağıdılmış binalar və xarabalığa çevrilmiş küçələr arasında dolaşdıqlarını , insanları sahura oyandırdıqlarını bildirib.
Şəkil: AA[Şəkil: AA]
İsrailin hücumlarından əvvəl Qəzza şəhərinin qərbində yerləşən Əş-Şati Qaçqınlar Düşərgəsində yaşadığını və orada çox gözəl günlər yaşadıqlarını, lakin müharibə ilə hər şeyin məhv edildiyini, evsiz-eşiksiz qaldıqlarını və qaçqın olduqlarını bildirən Zakut.
Xan Yunisin bəzi sakinlərin hələ də evlərində yaşadığı azsaylı bölgələrdən biri olduğunu, buna görə də Ramazan bayramı üçün bu şəhəri seçdiyini söyləyən Zakut, “Yaşadığım bölgənin hamısı xarabalıqdadır. İnsanlar evlərdə deyil, çadırlarda yaşayırlar. Onsuz da yata bilmirlər. Ona görə də Xan Yunisi seçdim”. danışdı.
Zakut, “Fələstinliləri Ramazana xas mahnılar, dualar və ilahilər oxuyaraq sahura oyandırırıq. Ümumiyyətlə, Ramazan ayının son 10 günündə şəhidləri yad edirik” dedi.
HƏMAS-İsrail atəşkəs və məhbus mübadiləsi razılaşması
HƏMAS və İsrail arasında əldə olunan atəşkəs və məhbus mübadiləsi razılaşması bazar günü, yanvarın 19-u GMT vaxtı ilə 12:15-də qüvvəyə minib.
Razılaşma çərçivəsində 27 yanvar bazar ertəsi Qəzza zolağında Netzarim dəhlizi fələstinlilərin üzünə cənubdan şimala açılıb və İsrail ordusu fevralın 9-da Netzarim dəhlizindən geri çəkilib.
Qəzza zolağı ilə  Misir arasındakı Rəfah sərhəd keçid məntəqəsi  İsrail ordusunun 8 aylıq işğalından sonra xəstələr və yaralıların təxliyəsi üçün fevralın 1-də açılıb.
Razılaşmanın birinci mərhələsində İsrail həbsxanalarında olan 1700-dən çox fələstinli məhbus azad edilib, Qəzzada 25-i sağ, 8-i ölü olmaqla 33 İsrailli məhbus təhvil verilib. Bundan əlavə, Qəzzada olan beş taylandlı əsir azad edilib.
Qəzzada atəşkəs və məhbus mübadiləsi razılaşmasının 42 günlük birinci mərhələsi martın 1-də başa çatıb.