TBMM Ədalət Komissiyasının sədri və AK Partiya İstanbul Millət vəkili Cüneyt Yüksel Türkiyənin Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə (ICJ) təqdim etdiyi yazılı açıqlamada İsrailin Qəzzadakı UNRWA obyektlərinə hücumlarının beynəlxalq hüquqa və BMT konvensiyalarına zidd olduğu vurğulanıb.
Avropa.info xəbər verir ki, TBMM  Ədalət Komissiyasının sədri,  AK Partiya  İstanbul  Millət vəkili Cüneyt Yüksel dünən Türkiyənin Beynəlxalq Ədliyyə Məhkəməsinə təqdim etdiyi bəyannamə ilə bağlı açıqlamalar verib.
Yüksel Türkiyənin  BMT (BMT), BMT agentlikləri, digər beynəlxalq təşkilatlar və üçüncü dövlətlərin İsrail tərəfindən işğal olunmuş Fələstin torpaqlarında fəaliyyətləri ilə bağlı öhdəliklərini  əks etdirən bəyannamənin  Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi  Nizamnaməsinin 66-cı maddəsinin ikinci bəndinə uyğun olaraq hazırlandığını bildirib və bu bəyannamənin Məhkəməyə təqdim edildiyini xatırladıb.
Cüneyt Yüksel xatırladıb ki, BMT Baş Assambleyası 19 dekabr 2024-cü il tarixində Türkiyənin təşəbbüsü ilə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 6-cı maddəsinə və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 6-cı maddəsinə uyğun olaraq İsrailin BMT, digər beynəlxalq təşkilatlar və işğal olunmuş Fələstin torpaqlarında üçüncü dövlətlər qarşısında öhdəlikləri ilə bağlı “məsləhət rəyi” tələb edib.
Türkiyənin BƏM-in verəcəyi məsləhət rəyi ilə bağlı açıqlama verdiyini ifadə edən Yüksel, bəyanatın BƏM-dəki “soyqırım” işini izləyən  TBMM Hüquq Komitəsi və Xarici İşlər Nazirliyinin işi nəticəsində hazırlandığını qeyd edib.
“İsrailin humanitar yardımın çatdırılmasına mane olan yanaşması olduğu vurğulanıb”
Bəyannamə ilə bağlı Türkiyənin əhəmiyyətli tapıntılarına yer verildiyini ifadə edən Yüksel, sözlərini belə davam etdirdi:
“Yazılı açıqlamada, İsrailin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Fələstinli Qaçqınlara Yardım Agentliyinə qarşı münasibətinin son hücumlarla məhdudlaşmadığı vurğulanıb. Yazılı açıqlamada həmçinin, İsrailin Qəzza Dövlətinə Fələstinə Yardım və Müalicə Təşkilatının yaradılmasından bu yana təsirli humanitar yardım və xidmətlərin göstərilməsinə mane olduğu da vurğulanıb UNRWA-nın binaları, məktəbləri və yardım obyektləri beynəlxalq hüququn və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının konvensiyalarının pozulması idi”.
Yüksel bəyannamədə İsrailin UNRWA-nı bağlamaq cəhdlərinin BMT Nizamnaməsinə və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İmtiyazlar və Toxunulmazlıqlar haqqında 1946-cı il Konvensiyasına zidd olduğunu ifadə edərək, bu razılaşmaların beynəlxalq humanitar hüququn və fundamental humanitar prinsiplərin qorunmasını təmin etdiyini qeyd edib.
Yüksel, yazılı açıqlamada İsrailin bu razılaşmalara qarşı hərəkətlərinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının fəaliyyətini və onun humanitar yardım təmin etmək hüququnu pozduğunu ifadə edərək, “Türkiyə İsrailin UNRWA-ya qarşı hərəkətlərinin BMT Nizamnaməsinə, beynəlxalq humanitar hüquqa və insan haqları qanunlarına zidd olduğunu bildirir və Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən İsrailin BMT-dəki əməliyyatlarını və palatalarını müdafiə etməsini tələb edir .” danışdı.
Yüksel Türkiyənin İsrailin BMT Baş Assambleyasının 181 və 194 saylı qətnamələrini yerinə yetirməməsini tənqid etdiyini və bu qətnamələrin iki dövlətli həll və Fələstinli qaçqınların hüquqları baxımından kritik əhəmiyyət daşıdığının vurğulandığını bildirib.
“Türkiyə təsirli tədbirlərin görülməsini tələb edir”
Komissiya sədri Yüksel, yazılı açıqlamada İsrailin UNRWA-nın fəaliyyətlərini məhdudlaşdırmasının “Dördüncü Cenevrə Konvensiyasını” pozduğunu və İsrailin işğalçı dövlət olaraq üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmədiyini vurğuladı və bunları qeyd etdi:
“2,4 milyon fələstinli qaçqına əsas yardım göstərən bir təşkilat olaraq UNRWA, İsrailin bu fəaliyyətlərə mane olmasının Fələstin əhalisinin rifahını təmin etmədiyini və bunun beynəlxalq hüququn pozulması olduğunu bildirir. Yazılı açıqlamada Türkiyə İsrailin UNRWA-nın fəaliyyətini məhdudlaşdırmaq üçün göstərdiyi səylərin  İsrailin soyqırımını pozmamaq  şərti ilə irəli sürdüyü iddiaları yerinə yetirmədiyini vurğulayır “Humanitar yardımın fələstinlilərə çatmasını təmin etmək” üçün nəhayət, Türkiyə İsrailin cəzasızlıq siyasətinin Fələstin xalqının əzabını artırdığını və beynəlxalq hüquq və humanitar ədalət sistemini sarsıtdığını bildirir.
Cüneyt Yüksel vurğulayıb ki, İsrailin humanitar yardımlara mane olması və BMT personalını hədəfə alması qlobal hüquqi nizama zərər verir.
UNRWA-nın işğal altındakı Fələstin torpaqlarında təxminən 2,4 milyon fələstinliyə xidmət göstərdiyini ifadə edən Yüksel, “BMT Baş katibi tərəfindən “Qəzzəyə edilən bütün humanitar müdaxilələrin dayağı” olaraq təyin olunan UNRWA-nın xidmətləri mövcud şərtlər daxilində başqa heç bir təşkilat və ya BMT Agentliyi tərəfindən təmin edilə bilməz” dedi. qiymətləndirmə aparıb.
Türkiyənin problemin iki dövlətli həll əsasında həll olunacağına inandığını ifadə edən Yüksel bu çərçivədə beynəlxalq ictimaiyyətlə əməkdaşlığı davam etdirdiyini bildirib.
Yüksel Türkiyənin BMT və digər beynəlxalq təşkilatlardakı təşəbbüsləri ilə Fələstin xalqının məruz qaldığı insan haqları pozuntularını və İsrailin işğalçılıq siyasətini beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırdığını vurğulayıb.
Fələstinli qaçqınların hüquqlarının qorunması və zülm siyasətinə son qoyulması üçün də mübarizənin davam etdiyini qeyd edən Yüksel, Türkiyənin 1967-ci il sərhədləri daxilində coğrafi bütövlüyü, paytaxtı Şərqi  Qüds olan “çaydan dənizə müstəqil, suveren Fələstin dövləti” qurmaq üçün diplomatik səylərini davam etdirdiyini vurğuladı  .