Sultanəhməd məscidində tarixdə ilk dəfə qılınacaq xətimlə təravih namazını 35 sayılıb-seçilən hafiz imamlıq edəcək.
Bu gün başlayacaq təravih namazından əvvəl məscid təmizlik və baxımla Ramazan ayına hazırlanıb, ilk təravih namazı üçün hatimlə hazırlanan plakatlar da asılıb.
Avropa.info-nun məlumatına görə 25 il müftilik etdikdən sonra Sultanahmet məscidində imamlığa qayıdan Recai Albayrak qılınan təravih namazından və keçirdiyi həyəcandan danışıb.
Ramazan ayının ilk iftarı sabah keçiriləcək
Albayrak təravih namazının yatsı namazından sonra qılınan 20 rükət nafilə namaz olduğunu, xətimli təravihin də sünnət olduğunu bildirib.
İstanbulda və Türkiyənin hər yerində bir çox məsciddə namazın xətmlə qılındığını bildirən Albayrak, “Bu məsciddə çoxdan imam hatip idim. Görəsən, Sultanəhməddəki bir kral məscidində xətimlə təravih namazı qılına bilərmi?” “Biz belə düşündük. Hələ də təəssüf hissi keçirirəm. Ayasofya məscidinin ibadət üçün açılması ilə bunu etməyi məqsədəuyğun gördük. Çünki orada normal təravih namazı qılınır. Düşündük ki, qonşuluqda məscid tikilib, ona münasib olaraq tikilsin”.
“Yarışlarda mükafatlar qazanan, Quran tilavəti ilə məşhur olan qardaşımız burada olacaq”
Bu Ramazanda məsciddə çox fərqli bir atmosfer və gözəllik olacağını vurğulayan Albayrak sözlərini belə davam etdirdi:
“Bu, İstanbulumuzun sayılıb-seçilən hafizinin imaməti ilə olacaq. Aralarında İstanbulda, hətta Türkiyədə və bəlkə də dünyada çox tanınan adlar olacaq. 35 müxtəlif imamımız olacaq. Müxtəlif yarışlarda mükafatlar qazanan və Quran tilavəti ilə məşhur olan qardaşımız burada olacaq. Bu gündən etibarən hər Cümə günü (bu gün) cəmi bir İstanbul xalqı  Mehmet 35  -i orada olacaq min Maşalı, burada da hər kəs dörd rükət namaz qılacaq və bu il Ramazan ayı 29 gün olduğu üçün son gündə 2 hissə oxuyacağıq.”
Quran ayı boyunca Qurani-Kərimin gözəlliklərini əks etdirmək üçün çalışdıqlarını bildirən Albayrak məsciddə çox gözəl bir atmosfer yaradılacağını bildirib.
Ramazan ayı ərzində Sultanahmet Məscidində olan Sultanahmet  Məscidinə  gəldiklərini söyləyən Albayrak  , “İnsanlar və müxtəlif media  kanallarımızın bəzi müəllimlərimizi və hafizimizi dinləmək şansları var. dedi.
– 25 ildən sonra Sultanəhmədə qayıtdı
25 il müftilik etdikdən sonra 1986-1998-ci illər arasında daha əvvəl imamlıq etdiyi Sultanəhməd məscidinə qayıtmaq qərarını da açıqlayan Albayrak deyib:
”  Ailə olaraq  mehrab borcunu yerinə yetiririk. Müfti olduqdan sonra həmişə peşmançılıq keçirdim. Sultanəhməd məscidinin mənə verdiyi və Sultanəhməd məscidindən aldığım xeyir-dua həmişə içimdə olub. Yenidən qayıtmağı düşündüm. Diyanət Başçımızın da razılığı ilə bura qayıtdım. Bunun xoşbəxtliyini yenə də yaşadım Rəbbim.”