Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan Avropa Şurasının sədri Antonio Kosta ilə telefon danışığı aparıb. Görüşdə Türkiyə-Avropa İttifaqı əlaqələri, regional və qlobal problemlər müzakirə edilib.
Kommunikasiyalar Müdirliyinin sosial media hesabında paylaşılan yazıya görə, görüşdə Türkiyə-Avropa İttifaqı əlaqələri, regional və qlobal məsələlər müzakirə edilib.
Görüşdə Kostanı yeni vəzifəsi münasibətilə təbrik edən prezident Ərdoğan əlaqələrin canlandırılmasının Türkiyə ilə AB-nin qarşılıqlı maraqlarına uyğun olduğunu, Brüsseldən münasibətlərə zəmin yaratmaq üçün konkret addımlar gözlənildiyini bildirib.
Türkiyənin iştirakı ilə Avropanın təhlükəsizliyinə yönəlik addımların planlaşdırılmasının faydalı və tərəflərin ortaq mənafeyinə uyğun olacağını vurğulayan Ərdoğan Rusiya ilə Ukrayna arasında ədalətli və davamlı sülhün mümkün olduğunu və Türkiyənin bəri başdan sülhün bərqərar olması üçün səy göstərdiyini bildirib.
Ərdoğan bildirib ki, Türkiyə Suriyanın yenidən qurulması üçün Aİ-nin sanksiyalarından Suriyanın azad edilməsini alqışlayır.