Agentliyin məlumatına görə, səsvermənin vaxtı hələ razılaşdırılmayıb.
Avropa.info info  Reuters-ə istinadən xəbər verir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasına Ukrayna münaqişəsinin nizamlanmasına dair qətnamə layihəsini səsverməyə çıxarmağı təklif edəcək. Reuters-in məlumatına görə  , bu, Amerikanın qətnamə layihəsi BMT Baş Assambleyasına (GA) təqdim edilməzdən əvvəl həyata keçiriləcək.
Reuters diplomatik mənbələrə istinadən xəbər verir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasında səsvermənin vaxtı hələ razılaşdırılmayıb. Bundan başqa, Amerika qətnaməsinin mətni cümə günü Təhlükəsizlik Şurasına üzv ölkələrin nümayəndələrinə ötürülüb.
Bundan əvvəl The Washington Post (WP)  yazıb ki, Vaşinqton administrasiyası Kiyevdən BMT Baş Assambleyasının Rusiyanı xüsusi hərbi əməliyyat keçirməsinə görə qınayan qətnamə layihəsini geri götürməyi tələb edib. Nəşrdə qeyd edildiyi kimi, Vaşinqton “onu ABŞ-ın ifadəsinin yumşaldılmış bəyanatı ilə əvəz etməyi” planlaşdırıb. Kiyevdə bu mətn “demək olar ki, rusiyayönlü hesab edilib” və onlar Vladimir Zelenskinin qərarına əsaslanaraq öz qətnamə layihəsini geri götürməkdən imtina ediblər.
ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun bir qədər əvvəl bildirdiyi kimi, Vaşinqton fevralın 24-də Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı Amerika tərəfinin hazırladığı qətnamə layihəsini BMT Baş Assambleyasının müzakirəsinə təqdim edəcək. Onun sözlərinə görə, Birləşmiş Ştatlar “bazar ertəsi günü Birləşmiş Millətlər Təşkilatına tarixi qətnamə təqdim edəcək ki, təşkilatın bütün üzvləri sülhə yol açmaq üçün dəstəkləməlidirlər”. Rubio qeyd edib ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Ukrayna münaqişəsinin “sonuna sadiqdir”.
ABŞ-ın BMT-dəki mövqeyində dəyişiklik
Əvvəllər məlum olub ki, ABŞ ilk dəfə olaraq BMT Baş Assambleyasının Ukrayna ilə bağlı anti-Rusiya qətnamə layihəsinin həmmüəllifi olmaqdan imtina edib, indi isə Rusiyaya qarşı münaqişənin açılmasına dair ittihamları özündə əks etdirməyən özünün qətnamə layihəsini təklif edib. Sənədin mətnində həmçinin “Rusiya-Ukrayna münaqişəsi”ndə faciəli insan itkisi ilə bağlı kədər ifadə olunur və onun tezliklə başa çatması tələb olunur.
BMT Təhlükəsizlik Şurasındakı mənbənin TASS-a verdiyi məlumata görə, Aİ-nin bir sıra ölkələrinin BMT-dəki nümayəndələri cümə günü ABŞ-ın Ukrayna ilə bağlı neytral qətnamə təqdim etmək qərarını müzakirə etmək üçün fövqəladə iclas keçirməli idilər.
Birləşmiş Ştatların BMT Baş Assambleyasında Ukrayna ilə bağlı anti-Rusiya qətnamə layihəsinin həmmüəllifi olmadığı barədə məlumatı şərh edən Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bəyan edib ki, bu, “Donald Tramp administrasiyasının siyasətinin mahiyyəti kimi praqmatizmə dəlalət edir”. Rusiya XİN rəhbərinin sözlərinə görə, Tramp bir sıra ölkələrin liderləri ilə görüşlərdə onun əsas şüarının sağlam düşüncə olduğunu vurğulayır və bu, onun Ukrayna ilə bağlı mövqeyinə aiddir.
Orban: “Ukrayna heç vaxt NATO üzvü olmayacaq”