HƏMAS İsraillə Qəzzada atəşkəs və əsir mübadiləsi razılaşmasının ikinci mərhələsinə keçməyə hazır olduğunu açıqlayıb.
Avropa.info-nun məlumatına görə HƏMAS, məhbus mübadiləsinin 7-ci turunda sağ qalan 6 İsrailli kişi əsirin təhvil verilməsi ilə bağlı yazılı açıqlama yayıb.
“Biz sazişin ikinci mərhələsinə keçməyə hazırıq”, – deyə məlumatda bildirilir. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
Bildirilir ki, Həmas daimi atəşkəs və İsrailin tamamilə geri çəkilməsini təmin etmək üçün hərtərəfli mübadilə prosesini başa çatdırmağa hazırdır.
Bəyanatda deyilir: “Netanyahunun ordusunun Qəzzada məğlubiyyətdən xilas olması və İordan çayının qərb sahilində qırğın törətmək cəhdi xalqımızın iradəsini və müqavimətini qıra bilməyəcək”. açıqlamalar verildi.
İsrailli məhbuslarla dini təlimlərə və insani dəyərlərə uyğun davranıldığı, İsrailin isə həbsxanalarda fələstinli məhbuslara müxtəlif işgəncələr verdiyi vurğulanıb.
“Biz atəşkəs razılaşmasının şərtlərinə əməl edirik”
Vurğulanıb ki, İsrailin atəşkəs razılaşmasının müddəalarını yerinə yetirməkdə dəfələrlə təxirə salmasına baxmayaraq, Həmas bu gün altı israilli məhbusun təhvil verilməsi ilə razılaşmaya sadiqliyini təsdiqləyib.
“Biz atəşkəs razılaşmasının şərtlərinə sadiqik”, – bəyanatda deyilir. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
“Fələstin xalqı ilə müqavimət arasındakı birlik çox köklü və möhkəmdir”
Müqavimətlə Fələstin xalqı arasındakı köklü bağa diqqət çəkən bəyanatda, “Əsirlərin təhvil verilməsinin möhtəşəm bir milli səhnə ilə müşayiət olunması xalqımızın və onun içindəki qrupların birlik və həmrəyliyini göstərir” ifadələri işlədilib. ifadəsindən istifadə edilmişdir.
Qeyd olunub ki, Qəzza əhalisinin  əsirlərin təhvil verilməsi mərasiminə göstərdiyi güclü maraq düşmənə “xalqla müqavimət arasında köklü və möhkəm birlik var” mesajı verib.
Digər tərəfdən, İsrailin parçalanma və qarşılıqlı ittihamlar içində olduğu bildirilir.
İsrailin iki yolu var
İsrailin iki variantının olduğu bildirilən bəyanatda bu ifadələr yer alıb:
Netanyahunun təkəbbürünə görə onlar ya cümə axşamı olduğu kimi məhbuslarını tabutda aparırlar, ya da müqavimət qüvvələrinin şərtlərinə sadiq qalaraq məhbuslarla diri-diri görüşür və onları qucaqlayırlar”.
Bəyanatda sonda aşağıdakılar qeyd olunub:
“Qəssam Briqadalarının başçılıq etdiyi Fələstin xalqının qəhrəmancasına müqaviməti azad olunana, geri qayıdana və  paytaxtı Qüds olan müstəqil Fələstin dövləti qurulana  qədər öz torpaqlarını və müqəddəs yerlərini müdafiə etməyə davam edəcək ”.