Cənubi Afrika Respublikasının ev sahibliyi etdiyi G20 Xarici İşlər Nazirlərinin Birinci Toplantısı Cənubi Afrikada “həmrəylik, bərabərlik, davamlılıq” mövzusu ilə bu ilki G20-yə sədrlik edir.
Avropa.info xəbər verir ki, Xarici işlər naziri Hakan Fidanın da iştirak etdiyi G20 Xarici İşlər Nazirlərinin Birinci Toplantısı 20-21 fevral tarixlərində Cənubi Afrikanın ən böyük şəhəri Yohannesburqda Milli İstirahət Mərkəzində keçirilib.
Görüşdən diqqət çəkən məqamlar
Qəzza, Suriya,  Livan və Rusiya-Ukrayna müharibəsi  də daxil olmaqla beynəlxalq və regional məsələlər toplantının əsas gündəm bəndləri olub.
ABŞ  dövlət katibi Marko Rubio  Cənubi Afrikanın “torpaq müsadirə qanununu”  əsas gətirərək görüşə qatılmayıb  , Britaniyanın  xarici işlər naziri David Lammy isə Rusiyanı “müstəmləkəçilik uğursuzluqlarından dərs almamaqda” ittiham edib. Bundan sonra  Rusiyanın  xarici işlər naziri Sergey Lavrov zalı tərk edib.
Açılış sessiyası istisna olmaqla, bütün iclasların mətbuata qapalı keçirildiyi toplantıda  nazirlərin qrup ailəsi ilə şəkil  çəkdirməməsi də diqqət çəkib .
Cənubi Afrika mətbuatında yer alan  xəbərlərdə  Böyük Britaniya, Fransa  və Almaniya da daxil olmaqla bəzi ölkələrin xarici işlər nazirlərinin Lavrovla eyni çərçivədə olmaq istəmədiyi irəli sürülsə də, ev sahibi ölkədən verilən açıqlamada ailə fotosunun çəkilməməsinin səbəbinin vaxt məhdudiyyəti olduğu bildirilib.
Nazir  Fidan  bir çox həmkarları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib
Nazir Fidan görüş çərçivəsində Cənubi Afrika, Çin, Rusiya, Yapon, İspan, Kanada, Əlcəzair və Sinqapurlu həmkarları ilə ikitərəfli danışıqlar aparıb.
Fidan G20 Xarici İşlər Nazirləri toplantısı çərçivəsində keçirilən 27-ci MİKTA (Meksika, İndoneziya, Cənubi Koreya, Türkiyə, Avstraliya) Xarici İşlər Nazirləri Toplantısına da qatılıb.
İştirak etdiyi iclaslarda Türkiyənin beynəlxalq və regional mövzular, xüsusilə Qəzza,  Suriya və Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı mövqeyini paylaşan Fidan, G20 platformasının beynəlxalq sistemin üzləşdiyi çətinliklər qarşısında qazandığı əhəmiyyətə diqqət çəkib.
Türkiyə və G20
Türkiyə son Rusiya-Ukrayna müharibəsi və İsrailin Qəzzaya hücumları kontekstində siyasi məsələlərin də müzakirə olunduğu bir platforma olan G20-ni qlobal iqtisadi əməkdaşlıq və koordinasiya baxımından mühüm platforma hesab edir.
Türkiyə 2015-ci ildə G20-yə sədrliyi zamanı “qlobal iqtisadiyyatın siyasi məsələlərdən asılı olmayaraq həll edilə bilməyəcəyini” əsas götürərək G20-nin gündəminə qlobal siyasi problemləri çıxardı.
15-16 noyabr 2015-ci il tarixlərində Antalyada keçirilən Liderlər Zirvəsi ilə 2014-cü il dekabrın 1-də üzərinə götürdüyü G20 Sədrliyini tamamlayan Türkiyə sədrlik prioritetlərini əhatəlilik, həyata keçirmə və investisiya kimi təyin etmişdi.
Türkiyənin prezidentliyi dövründə terrorla mübarizə və qaçqın böhranı kimi siyasi mövzular G20 tarixində ilk dəfə olaraq Liderlər Zirvə toplantısının gündəliyinə daxil edilmiş, G20-nin  Ərzaq  Təhlükəsizliyi və Davamlı Qida Sistemləri Fəaliyyət Planı təsdiq edilmiş, G20 Liderləri ilk dəfə olaraq terrorla mübarizəyə dair bəyannamə qəbul etmişlər.
Qaçqın böhranı da sammitin yekun bəyannaməsində yer alıb.
Türkiyənin sədrliyi dövründə G20-nin genişlənmə qruplarından biri olan W20 (Qadınlar-20) yaradıldı və   G20 tarixində ilk Enerji Nazirləri Toplantısı 2 oktyabr 2015-ci ildə İstanbulda keçirildi.
Cənubi Afrikanın G20-yə sədrliyi
Cənubi  Afrika Respublikası  1 dekabr 2024-cü il tarixindən etibarən G20-yə sədrliyi Braziliyadan götürdü.
Rotasiya-səbət sistemi çərçivəsində G20-yə sədrlik son illərdə inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar tərəfindən həyata keçirilir. G20-nin gündəliyinin müəyyən edilməsində sədrlik edən ölkə həlledici rol oynayır.
Cənubi Afrikanın G20 Sədrliyinin prioritetlərinə fəlakətlərə davamlılıq və cavab mexanizmlərinin gücləndirilməsi, aşağı gəlirli ölkələr üçün borcun davamlılığının təmin edilməsi, ədalətli enerji keçidinin maliyyələşdirilməsi və  inklüziv artım və davamlı inkişaf  üçün kritik minerallardan istifadə daxildir.