İsveçrə Federal Hökuməti terror təşkilatı PKK-nın ölkədə qondarma təlim düşərgələri təşkil etdiyi, oradan terrorçular topladığı, ölkədə pul toplama və təbliğat işləri apardığı barədə məlumat paylaşıb.
Avropa.info xəbər verir ki, İsveçrə Federal Hökuməti, İsveçrənin Azad Demokratik Partiyasından (FDP) millət vəkili Quattro Jacqueline-nin 2024-cü ilin dekabrında Federal Parlamentə (Milli Şura) təqdim etdiyi parlament sualına  PKK terror təşkilatının ölkədə olması və fəaliyyətindən  narahatlığı ilə bağlı rəsmi cavab verib  .
Təkliflə bağlı yazılı açıqlamada terror təşkilatı PKK-nın ölkədə ildə bir neçə dəfə təşkil etdiyi düşərgələrin ideoloji xüsusiyyətlərə malik olduğu və gəncləri təşkilata cəlb etmək məqsədi daşıdığı bildirilib.
Açıqlamada bu düşərgələrdə silahlı təlimlərin keçirilmədiyi, lakin bəzi şəxslərin birbaşa olaraq PKK adlanan lider kadrlarına və ya Türkiyə ordusuna qarşı göndərilmək üçün seçildiyi bildirilib.
Açıqlamada İsveçrə Federal Kəşfiyyat Xidmətinin mümkün təhlükə ilə bağlı əldə etdiyi məlumatlarla maraqlandığı, PKK təhlükəsinin İsveçrədə və beynəlxalq səviyyədə məhdudlaşdırılması üçün tədbirlərin görüldüyü bildirilib.
Bildirilib ki, İsveçrə rəsmiləri ölkədəki  təlim-məşq toplanışlarının sayı ilə bağlı konkret açıqlama verə bilməyiblər və buna səbəb düşərgələrin gizli şəkildə aparılması və məlumatsızlıq olub.
PKK-nın maliyyə təmin etmək üçün İsveçrədə pul topladığı və təbliğat işləri apardığı da bildirilib.
“İsveçrə hökuməti PKK-nın fəaliyyətini yaxından izləyir və daxili və ya xarici təhlükəsizliyi təhdid edən hallar aşkar edilərsə, ölkəyə giriş qadağaları tətbiq edilir. Bundan başqa, zorakılıq çağırışlarını ehtiva edən fəaliyyətlərə qarşı qanuni tədbirlər görülüb”, – deyə məlumatda bildirilir. açıqlamalar verildi.
Digər tərəfdən İsveçrə hökuməti də açıqlamasında təşkilatın Suriyanın şimal-şərqindəki qondarma muxtar bölgələrin “əsas təmsilçisi” olması iddiasına yer verib və bununla da Suriyada SDF və ya YPG adlarından istifadə edən PKK-nın əslində eyni struktur olduğunu etiraf edib.
İsveçrə kəşfiyyatı PKK-nın ölkədəki gizli əməliyyatlarından narahatdır
İsveçrə Federal Kəşfiyyat Xidməti noyabr ayında dərc etdiyi “İsveçrənin Təhlükəsizliyi 2024” başlıqlı hesabatında terror təşkilatı PKK-nın İsveçrə və digər ölkələrdə gizli şəkildə pul yığdığını, təbliğat apardığını və terrorçuların təlim düşərgələri təşkil etdiyini bildirib.
Hesabatda PKK-nın potensial hədəfləri arasında türk missiyaları və məscidlər və yerli əhali kimi qurumların olduğu bildirilib.
Xəbərdə PKK-nın gənclər arasında terror təşkilatı təbliğatı apardığı və təşkilatın seçdiyi insanları gələcəkdə “Türk ordusu”na hücum etmək üçün çəkdiyi bildirilib.
Hesabatda PKK tərəfdarı adlandırılan mədəni birliklərin yeni gələn “qaçqınları” özlərinə cəlb etməyə və onlardan PKK-nın məqsədləri üçün istifadə etməyə çalışdığı bildirilib.
“PKK vaxtaşırı zorakı solçu ekstremist qrupların üzvləri ilə əməkdaşlıq edir”. İfadənin istifadə olunduğu hesabatda terror təşkilatı PKK-nın gizli fəaliyyətlərinin davam edəcəyinin gözlənildiyi qeyd edilib.