ABŞ Milli Nəqliyyat Təhlükəsizliyi Şurasının (NTSB) məlumatına görə, Cessna 172S və Lancair 360 MK II təyyarələri Marana Regional Hava Limanı yaxınlığında havada toqquşub. Tucson şəhərinin şimal-qərbindəki hava limanında baş verən qəzada təyyarələrdən biri sağ-salamat eniş edərkən digəri qəzaya uğrayaraq alovlanıb.
Avropa.info xəbər verir ki, Marana  Polis  İdarəsi qəza nəticəsində iki nəfərin öldüyünü təsdiqləyib. Marana Bələdiyyəsindən verilən açıqlamada təyyarələrdə ümumilikdə 4 nəfərin olduğu qeyd edilsə də, digər iki nəfərin sağlamlıq durumu ilə bağlı məlumat verilməyib.
Səlahiyyətlilər, qəza araşdırması tamamlanana qədər hava limanının bağlı qalacağını açıqladı. Marana Regional Hava Limanının direktoru Galen Beem, “Bu hadisədən təsirlənən fərdlər və ailələr üçün dərin kədər hissi keçiririk” dedi. ” Marana Polis İdarəsi və Şimal-Qərb  Yanğından Mühafizə Bölgəsi ekipajlarına  sürətli reaksiyaya görə minnətdarıq ” dedi.
Hava limanında qüllə yoxdur
ABŞ  Federal  Aviasiya Administrasiyası (FAA) Marana Regional Hava Limanının “nəzarət olunmayan ərazi” olduğunu və aktiv hava hərəkətinə nəzarət qülləsinin  olmadığını bəyan edib   . Belə hava limanlarında pilotlar adətən digər təyyarələrlə ümumi tezlikdə əlaqə saxlayaraq eniş və qalxışlarını əlaqələndirirlər. Bununla belə, pilotlardan federal aviasiya qaydalarına riayət etmək tələb olunur.
Aviasiya qəzalarının artması  narahatlıq  doğurur
Qəzadan sonra NTSB və FAA qrupları hadisə yerinə gedərək araşdırmalara başlayıb. NTSB rəsmiləri ertəsi gün ərazidə ətraflı araşdırma aparacaqlarını və təyyarələrin qalıqlarını qiymətləndirəcəklərini bildiriblər.
Son zamanlar bir sıra təyyarə qəzaları hava təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqları artırıb. Yanvarın 29-da Vaşinqtonda Ronald Reyqan Milli Hava Limanında hərbi helikopterlə American Airlines təyyarəsinin toqquşması nəticəsində 67 nəfər həlak olub.
Bundan əlavə, Filadelfiyada hava təcili yardım təyyarəsinin qəzaya uğraması, Alyaskanın Nome şəhəri yaxınlığında 10 nəfərin öldüyü təyyarə qəzası, Skottsdeyldə uçuş-enmə zolağından çıxan şəxsi təyyarə və pilotun həyatını itirməsi və nəhayət, Torontoda eniş zamanı yan üstə çevrilən Delta Hava Yollarına məxsus təyyarənin qəzaya uğraması diqqət çəkən hadisələrdir.
Kiçik təyyarələr daha böyük risklər yaradır
NTSB-nin yanvar ayı üzrə məlumatlarına görə, kommersiya və şəxsi reysləri əhatə edən təyyarə qəzalarının sayı tarixi minimuma enib. Bununla belə, kiçik təyyarələrin qəzalara daha çox məruz qaldığı bildirilir, nəinki iri sərnişin təyyarələri.
Böyük hava yolları FAA qaydalarına əsasən   daha sərt qaydalara tabe olsa da, özəl uçuşlar və ümumi aviasiya təyyarələri daha çevik qaydalara tabedir. Bununla belə,  bu təyyarələrin müntəzəm texniki xidmət və yoxlama proseslərindən  keçdiyi bildirilir .
Dünyada 340 mindən çox şəxsi və ümumi aviasiya təyyarəsinin olduğu təxmin edilərkən, onlardan 204 mininin ABŞ-da fəaliyyət göstərdiyi bildirilir.