Səhiyyə nazirinin müavini Şuayıp Birinci, tütün və tütün məmulatları ilə mübarizədə daha yeni və daha güclü bir anlayışla sahəyə girməyi planlaşdırdıqlarını ifadə edərək, “Tütünlə mübarizədə yanaşmalarımızı gözdən keçirməliyik” deyib
Avropa.info xəbər verir ki, Səhiyyə nazirinin müavini Şuayıp Birinci nazirliyin tütünlə mübarizədə yeni yol xəritəsi ilə bağlı açıqlama verib.
Türkiyədə siqaret çəkməyə başlama yaşının 13-15-ə düşdüyünü qeyd edən Birinci, sektorun bu məhsullardan istifadə tezliyini artırmaq üçün xüsusilə gəncləri həvəsləndirməyə çalışdığına diqqət çəkib.
Birinci deyib ki, əvvəllər  tütündən  istifadənin qarşısının alınması üçün böyük işlər görülürdüsə, hazırda tütün və tütün məmulatlarının istifadəsi ilə bağlı siyasətlərdə ciddi dəyişikliklər edilib.
“Biz passiv siqaret çəkənlərin daha çox zərər çəkdiyinə inanırıq”
Bu mövzuda yenilik edildiyini bildirən Birinci, “Hər gün fərqli bir üsulla gənclərin zərərsiz kimi təqdim etdikləri tüstüsüz tütün, elektron  siqaret kimi bəzi cihazların  ya daha az zərərli, ya da zərərsiz olduğuna dair təsəvvürlər yaradaraq istifadə etməyə çalışırlar” dedi.
Dünyada bir çox sahədə metod dəyişikliklərinin edildiyini deyən Birinci, tütünlə mübarizədə də siyasət dəyişikliyinə ehtiyac olduğunu bildirib.
Sektorun texnologiyanın gətirdiyi üstünlüklərdən ticari olaraq faydalanmağa çalışdığını ifadə edən Birinci, “Fövqəladə  dezinformasiya var  . Passiv siqaretlə bağlı ciddi problemlərlə qarşı-qarşıyayıq. Türkiyənin yüzdə 77-si şəhərlərdə və çox sıx mühitlərdə yaşayır. Biz passiv siqaret çəkənlərin tütün məmulatlarından daha çox zərər gördüyünü düşünürük” dedi.
“Tütündən istifadənin yaratdığı xroniki xəstəliklərin yükü çox yüksəkdir”
Nazir müavini Birinci Türkiyənin təkcə tütün deyil, həm də piylənmə və buna bənzər xəstəliklərin yaratdığı ciddi xroniki xəstəlik yükünün olduğunu   vurğulayaraq , “Hazırda tütündən istifadənin yaratdığı xroniki xəstəliklərin yükü çox yüksəkdir” dedi.
İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) ortalaması nəzərə alındıqda Türkiyənin tütündən istifadə baxımından yaxşı yerdə olmadığını qeyd edən Birinci, belə davam etdi:
“Uğurlarımıza və ciddi mübarizəmizə baxmayaraq, siyasətimizi yenidən nəzərdən keçirməliyik. Tütünlə mübarizədə maraqlı tərəflərimizlə əlaqələrimizi davam etdirmək, fərqli üsullarla eyni məqsədə çatmaq və bu üsullar arasında düzgün əlaqə yaratmaq bizim ən mühüm məqsədlərimizdəndir.
Narkomaniya ilə Mübarizə Yüksək Şurasının qəbul etdiyi qərarlar çərçivəsində texniki araşdırmalar aparacağıq. Sahəyə daha yeni və daha güclü bir anlayışla daxil olmağı planlaşdırırıq. Biz tütünlə mübarizədə yanaşmalarımızı yenidən nəzərdən keçirməli və mübarizədə uğur qazanmalıyıq. Bizim ölkəyə yaraşmır. Sağlamlıq baxımından yaxşı bir nöqtəyə gəlmiş bir ölkədə tütün hələ də böyük problem olaraq qalması bizi inanılmaz dərəcədə narahat edir. Bizdə də qidalanma ilə bağlı ciddi problemlər var, amma tütün və tütün məmulatları ciddi problemdir”.
“Ölkəmizə xas siyasətlər hazırlamağa çalışırıq”
Tütünlə mübarizə ilə bağlı hüquqi tənzimləmələr olduğunu, lakin gözlənilən hədəflərə çatmağın çətin olduğunu bildirən nazir müavini Birinci, “Bunun üçün cəmiyyətin bütün təbəqələrinin tütün və tütün məmulatlarını beyinlərindən silib, onlara fərqli baxmasını təmin etməliyik. Çünki düşünürük ki, cəmiyyətin bununla bağlı zərərlərdən xəbəri yoxdur”.
Gənclərin maarifləndirmə işləri ilə tütündən uzaq durmalarını istədiklərini deyən Birinci, sözlərini belə yekunlaşdırdı:
“Biz düşünürük ki, gənclərimiz gələcəkdə nə qədər böyük problemlərlə üzləşəcəklərini düşünsələr, bu məsələdən uzaqlaşacaqlar. Bu səbəbdən biz kommunikasiya və sektor mütəxəssisləri ilə görüşüb bu məqsədlə metodlar hazırlayırıq. Siqareti tərgitmiş və bu təcrübəyə malik olan insanlar da var. Tütünlə mübarizədə uğur qazanmış ölkələrdən də hesabatlar var. Biz çalışırıq ki, bütün bunları bir araya gətirək, ölkəmizi konkret siyasətlə inkişaf etdirək”.