HƏMAS fevralın 22-də baş tutacaq mübadilə çərçivəsində üç deyil, altı israilli məhbusu sağ buraxmağa razılaşdığını açıqlayıb.
Avropa.info Həmas Siyasi Bürosunun üzvü Xəlil əl-Hayye  İsraillə əldə edilən atəşkəs razılaşması çərçivəsində məhbus mübadiləsi gündəmi ilə bağlı açıqlama verib  .
Hayye bildirib ki, Həmas 4 israilli məhbusun cəsədini fevralın 20-də Qırmızı Xaça təhvil verəcək.
Bundan əlavə, Hayye fevralın 22-də əvvəlcədən planlaşdırıldığı kimi 3 deyil, 6 israilli diri-diri məhbusun azad ediləcəyini bildirib.
HƏMAS-ın atəşkəsin ikinci mərhələsini həyata keçirməyə hazır olduğunu bildirən Hayye, Təl-Əviv rəhbərliyinin atəşkəsin ikinci mərhələsi üçün danışıqlara başlamaqdan çəkindiyini qeyd edib.
Yerli media İsrail hökumətinin konteyner evlərin və tikinti texnikasının Qəzzaya daxil olmasına icazə vermək üçün fevralın 22-də üç israilli məhbus əvəzinə altı israilli məhbusun azad edilməsini tələb etdiyini bildirib.
Atəşkəs şərtlərini pozan, karvan və tikinti texnikasının ölkəyə girişinə icazə verməyən İsrailin HƏMAS-ın bu addımından sonra qərarını dəyişib-dəyişdirməyəcəyi hələlik məlum deyil.
Atəşkəsin birinci mərhələsində məhbus mübadiləsi başa çatacaq
Fevralın 22-də HƏMAS-ın sağ qalan altı israilli əsiri azad etməsi ilə atəşkəs razılaşmasının birinci mərhələsində məhbus mübadiləsi əməliyyatları başa çatacaq.
Məhbus mübadiləsi çərçivəsində HƏMAS indiyədək 19 yaşayan israilli əsiri azad edib.
Vasitəçi ölkələrdən biri olan Qətər yanvarın 15-də İsrail və  HƏMAS-ın  Qəzzada atəşkəs və əsir mübadiləsi ilə bağlı razılığa gəldiyini açıqlayıb.
Müqavilə yanvarın 19-u bazar günü Türkiyə vaxtı ilə saat 12.15-də qüvvəyə minib. Üç fazalı atəşkəs razılaşmasının ilk 42 günündə 33 israilli məhbus və 1900-dən çox fələstinli məhbusun azadlığa buraxılması razılaşdırılıb.