Əlcəzair prezidenti Əbdülməcid Tebbun Fransanın Əlcəzairdəki 130 ildən çox müstəmləkə hökmranlığını “barbar və dağıdıcı” adlandırıb.
Avropa.info xəbər verir ki, Əlcəzair Prezidenti Əbdülməcid Tebbun “18 Fevral Milli Şəhidlər Günü”  münasibəti ilə müraciət edərək   , Əlcəzair xalqının 1830-1962-ci illər arasında Fransa müstəmləkəçiliyinə qarşı həyata keçirdiyi inqilablara diqqət çəkib.
“Milli Şəhidlər Günü”nü azadlıq uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərə bir rəhmət borcu kimi andıqlarını ifadə edən Əlcəzair Prezidenti bunları qeyd etdi:
“Təmiz torpaqlarımızda öz vəhşi və dağıdıcı üsulları ilə hökmranlıq edən müstəmləkə 130 ildən artıq müddətdə şərəfli xalqın tərəqqisinə mane oldu. Nə yazıq ki, sivilizasiya iddiasında olanlar nə etdilər. Daimi olmaq arzusunda olan, xalqımızın imkanlarına, iradəsinə məhəl qoymayan o müstəmləkə böyük bir inqilabla başa çatdı”.
Tebbun, müstəmləkə məskunlaşmasını rədd edən Əlcəzair xalqının öz torpaqlarını qətiyyətlə azad etdiyini vurğuladı.
Fransanın Afrikadakı qara ləkəsi
Əlcəzair 1954-cü il noyabrın 1-də 1830-cu illərdən qalma fransız işğalına qarşı müstəqillik mübarizəsinə başladı. Təxminən 1,5 milyon insanın həyatını itirdiyi şiddətli mübarizə nəticəsində Əlcəzair 1962-ci ildə müstəqilliyini əldə etdi.
İnsan haqları  təşkilatları və tarixçilər Fransanın 1830-1962-ci illər arasında müstəmləkəçilik dövründə Əlcəzairlilərə qarşı qırğınlar törədildiyini, yüz minlərlə insanın deportasiya edildiyini bildirirlər.
Əlcəzair İnsan Hüquqlarını Müdafiə Liqası müstəmləkəçilik dövründə təxminən 10 milyon insanın öldürüldüyünü qeyd edir.
Fransa hələ də Afrikadakı müstəmləkəçilik tarixinin ən son və ən qanlı nümunəsi olan Əlcəzairdəki cinayətlərini rəsmən tanımır.
Əlcəzairdə hər il fevralın 18-i  Fransa  müstəmləkəçiliyinə qarşı mübarizədə həyatını itirənlərin xatirəsinə Milli Şəhidlər Günü kimi qeyd edilir.