Məhbus mübadiləsi sazişinin ikinci mərhələsi və İsraillə HƏMAS arasında atəşkəs danışıqlarının bərpası üçün beynəlxalq təzyiqlər artdıqca ABŞ dövlət katibi Marko Rubio rəsmi danışıqlar üçün İsrailə səfər edib.
Avropa.info xəbər verir ki, İsrail  dövlət televiziyası KAN bildirib ki, Rubio fevralın 15-i şənbə günü axşam Təl-Əvivə gəlib və burada onu İsrailin xarici işlər naziri Gideon Saar qarşılayıb.
Hesabatda Rubionun Təl-Əvivə səfərinin ABŞ,  Qətər  və  Misirin başçılıq etdiyi beynəlxalq vasitəçilərin məhbus mübadiləsi və atəşkəs razılaşmasının ikinci mərhələsi üzrə danışıqlara başlamaq çağırışları ilə üst-üstə düşdüyü bildirilir.
ABŞ  dövlət katibi Rubionun yanvarın 21-də vəzifəyə başladıqdan sonra İsrailə və Yaxın Şərqə ilk səfəridir.
Fevralın 14-də İsrail Mətbuat Ofisindən verilən yazılı açıqlamada ABŞ dövlət katibi Marko Rubionun İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu  ilə Qərbi Qüdsdəki baş nazirlik binasında görüşəcəyi açıqlanıb  .
Açıqlamada Netanyahu və Rubionun görüşdən sonra ortaq mətbuat konfransı keçirməsinin gözlənildiyi, yerli mətbuatın isə Rubionun  İsrailin ana müxalifət partiyası olan “Gələcək burada” lideri Yair Lapidlə  də görüşəcəyi xəbəri yayılıb.