Birinci Dünya Müharibəsində əsir düşən Mehmetin oğlu Şakirin məktubu 107 il sonra Samsunun Kavak rayonunda yaşayan nəvələrinə verilib.
Avropa.info xəbər verir ki, 7 Noyabr 2023-cü ildə   Birinci Dünya Müharibəsində əsir düşən əsgərlərin məktubları Qızıl Aypara tərəfindən  “Qızıl Aypara Əsir Məktubları” adı ilə Kavak rayonunda sərgiləndi.
Birinci Dünya Müharibəsinin ağır şərtlərində ünvanına çatdırıla bilməyən və 100 il oxunmasını gözləyən hərbi  əsir məktublarından biri  araşdırmalar nəticəsində tapılaraq 107 il sonra Kavak rayonunda yaşayan nəvələrinə verilib.
ANDA  Təhsil  Araşdırma  Yardım və Axtarış Qurtarma Dərnəyi Kavak İlçe Nümayəndəsi, Türk Dili və Ədəbiyyatı müəllimi Niyazi Altun tərəfindən Osmanlıcadan türkcəyə tərcümə edilən məktubun Çakır Əhməd Oğulları ailəsinin babası Mehmetin oğlu Şakir tərəfindən yazıldığı məlum olub.  Dərnək ailə ilə əlaqə saxlayaraq  , məktubun əslinin surətini və həm türk, həm də osmanlı orijinalları olan cədvəli ailəyə çatdırdıqlarını bildirib.
Məktub Osmanlıcadan belə tərcümə olunur: “Möhtərəm Qızıl Aypara Cəmiyyətinə, millət və vətən yolunda hər iki ayağımı itirdiyim və üç il Rusiyada əsir düşdüyüm üçün məyus deyiləm. Dörd ildir ki, ailə üzvlərimdən heç bir xəbər almadığım üçün məyus oluram. Zəhmət olmasa, hörmətli cəmiyyətdən ailəmdən xəbər gözləyirəm.  Onun “ Trabzon  vilayətinin  Samsun  Sancağının Kavak mahalına bağlı Göçebe kəndindən Çakır Əhmədin oğullarından Şərif Çavuşa” yazdığı bildirilir .
Birinci Dünya Müharibəsi əsirinin məktubu 107 ildən sonra nəvələrinə çatır
“Biz tarixi bir anı yaşayırıq”
Ailənin nəvələrindən Osman Çakır “Tarixi anı yaşayırıq. Bütün bu illərdən sonra onlara gələn bu sürpriz bizi çox təəccübləndirdi. Bu vəziyyət bizi çox sevindirdi və duyğulandırdı. “Biz Şakir babamızın əsir düşdüyünü bilirdik, lakin onun taleyi ilə bağlı məlumatımız yox idi.
Səfər zamanı çıxış edən Niyazi Altun “Gərgin iş nəticəsində ailəyə çatmaqdan xoşbəxtik. Ailə məktubdan xəbərsiz olub, məktubda kənd adı səhv oxunduğundan ailəyə çatmayıb. “Biz belə bir tarixi hadisənin baş verməsindən çox şadıq”