Suriyada yeni administrasiyanın Afrinə nəzarəti ələ keçirməsi xəbəri ilə bağlı Milli Müdafiə Nazirliyi mənbələri, “Suriyada yeni administrasiyanın bütün ölkə üzərində öz suverenliyini tam şəkildə bərqərar etməsi vacibdir; Türkiyə olaraq suriyalı qardaşlarımızı dəstəkləməyə davam edirik” dedi.
Avropa.info xəbər verir ki, Nazirlikdə keçirilən mətbuat konfransından sonra Milli Müdafiə Nazirliyindən olan mənbələr jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Nazirlik mənbələri Suriyada yeni administrasiyanın ləğv edilmiş Suriya Milli Ordusundan (SNA) Afrinə nəzarəti ələ keçirməsi xəbəri ilə bağlı aşağıdakı qiymətləndirmələri edib:
“Bizim prioritetimiz terror təşkilatlarını Suriyadan təmizləməkdir”
“Suriyada yeni administrasiyanın bütün ölkə üzərində öz suverenliyini tam şəkildə bərqərar etməsi vacibdir. Türkiyə olaraq bu mövzuda suriyalı qardaşlarımızı dəstəkləməyə davam edirik. Bizim prioritetimiz terror təşkilatlarını Suriyadan təmizləməkdir. Ölkəmizlə Suriyadakı yeni administrasiya arasında bu məsələdə konsensus var. Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Suriyadakı mövcudluğu sərhədlərimizin təhlükəsizliyini və Suriyanın hər yerində, xüsusilə də Suriyanın şimal-şərqində terrordan təmizlənməsini davam etdirir. Suriyadakı yeni vəziyyətdən yarana biləcək bütün təhdidlər və risklər davamlı olaraq qiymətləndirilir. Lazım gələrsə, Suriyadakı qoşunlarımızın mövqeyində dəyişiklik ola bilər.
Bundan əlavə, Suriyaya Hərbi Attaşe təyinatı ilə bağlı işlərimiz davam edir. “Tezliklə attaşemizi təyin edib Suriyaya göndərəcəyik”.
“Meteor raketlərini inventarımıza əlavə etməyi planlaşdırırıq”
Türkiyənin Fransadan almağı planlaşdırdığı Meteor raketlərinə görə Yunanıstanın Fransaya reaksiyası ilə bağlı Milli Müdafiə Nazirliyi mənbələri belə deyib:
“Meteor raketi “hava-hava” tipli raketlər arasında Avropa mənşəli yeni nəsil uzaqmənzilli raketdir. Eurofighter Typhoon satınalma layihəsi çərçivəsində Meteor raketlərini inventarımıza əlavə etməyi planlaşdırırıq.
Həmişə dediyimiz kimi, bizim prioritetimiz yerli və milli silah və sistemlərdir. Bu çərçivədə inkişaf etdirdiyimiz Meteor raketinə bərabər olan GÖKHAN hava-hava raketi ilə Hərbi Hava Qüvvələrimizi gücləndirməyi planlaşdırırıq. GÖKHAN raketi inventara daxil olana qədər Eurofighter təyyarəsi ilə birlikdə Meteor raketinin satınalma işləri problemsiz davam edir.
Steadfast Dart 2025 və Dacia məşqindəki son vəziyyət
Nazirlik mənbələri NATO-nun xəbərdarlıq və gücləndirmə fəaliyyətlərini sınaqdan keçirmək üçün Rumıniya, Bolqarıstan və Yunanıstanda eyni vaxtda keçirilən “Steadfast Dart 2025” təlimi zamanı Yunanıstanın Türkiyənin hüquq və maraqlarını pozmaq cəhdləri ilə bağlı aşağıdakı açıqlamaları verib:
“Təlimlərin planlaşdırılması sənədində milli hüquq və maraqlarımıza zidd olan, beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olmayan məsələləri müəyyən etdikdən sonra problemin həlli üçün; NATO-da ən yüksək səviyyədə peşəkar yanaşma ilə cəhd edilən sənədin NATO-nun formalaşmış siyasət və təcrübələrinə uyğun olmadığı bildirilib. Yunanıstan NATO-nun Yunanıstanda keçirdiyi təlimlər də daxil olmaqla, hər fürsətdə öz tezislərini yeritməyə çalışır. Nəhayət, onlar bu məşqdəki bəzi məsələləri Təlim Planlaşdırma Sənədinə daxil etməyə çalışdılar.
Bu kontekstdə Təlimin Planlaşdırılması Sənədinə ölkəmizin həssaslıqlarına uyğun düzəlişlər edilməsi və Şimali Atlantika Şurası səviyyəsində təsdiq edilməsi istiqamətində işlərə başlanılıb və sənədlə bağlı danışıqlar davam etdirilir.
Bu prosesdə NATO səlahiyyətlilərinə Kəşfiyyat Eskadronumuzun Stadfast Təlimindən geri çəkildiyi, Rumıniyanın Milli Dacia Təlimində iştirakını davam etdirəcəyi və komandanlığımız altında Dəniz İşçi Qruplarındakı elementlərimizin NATO qarşısında öhdəliklərimiz çərçivəsində Stadfast Dart təlimində iştirak etməyə davam edəcəyi barədə məlumat verildi”.
Zelenski təbii ehtiyatlarla bağlı sazişə dair sənədləri imzalamayıb
Ömər Çelik: “TÜSİAD demokratiya ilə bağlı pis keçmişini geridə qoymaq üçün səy göstərməlidir”