ABŞ prezidenti Donald Tramp Rusiya prezidenti Putinlə telefon danışığında Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlara başlamağa razılaşdıqlarını bildirib. Kreml Putin-Tramp görüşünün 1,5 saat davam etdiyini açıqlayıb.
Avropa.info xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Tramp sosial media hesabından Rusiya prezidenti Putinlə telefon danışığı ilə bağlı açıqlama verib.
Putinlə uzun və məhsuldar telefon danışığı keçirdiyini və ortaq sahələrlə bağlı bir çox mövzunu müzakirə etdiklərini bildirən Tramp, ABŞ və Rusiya arasında birgə çalışmanın hər iki ölkəyə fayda verəcəyini bildirib.
“Birincisi, biz Rusiya-Ukrayna müharibəsində milyonlarla ölümü dayandırmaq istəyirik, bunu hər ikimiz etməyə razılaşdıq. Biz bir-birimizi ziyarət etmək də daxil olmaqla, çox yaxından işləmək barədə razılığa gəldik. Biz həmçinin razılaşdıq ki, komandalarımız dərhal danışıqlara (müharibənin dayandırılması üçün) başlayacaq və biz Ukrayna prezidenti (Volodimir) Zelenskiyə zəng etməklə başlayacağıq”, – Tramp bildirib. məlumat verdi.
Tramp qeyd edib ki, Rusiya-Ukrayna müharibəsinə son qoymaq üçün danışıqlarda ABŞ dövlət katibi Marko Rubio, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) direktoru Con Ratkliff, milli təhlükəsizlik müşaviri Mayk Vals və Yaxın Şərq üzrə xüsusi nümayəndə Stiv Vitkoff iştirak edəcək.
Tramp Putinə təşəkkür edərək, “Prezident olsaydım baş verməyəcək bir müharibədə milyonlarla insan öldü, lakin bu müharibə indi bitməlidir. İnanıram ki, bu səy tezliklə uğurlu nəticəyə çatacaq”. qiymətləndirmə aparıb.
Tramp-Zelenski görüşü
ABŞ prezidenti Tramp Zelenski ilə görüşünün çox yaxşı keçdiyini bildirib.
“O (Zelenski) də prezident Putin kimi sülh istəyir. Biz müharibə ilə bağlı müxtəlif məsələləri müzakirə etdik, cümə günü Münhendə vitse-prezident J.D.Vans və dövlət katibi Marko Rubionun nümayəndə heyətinə başçılıq edəcəyi görüş barədə danışdıq. Ümid edirəm ki, bu görüşün nəticələri müsbət olacaq”, – Tramp bildirib. qiymətləndirmə aparıb.
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin “tamamilə lazımsız ölüm və dağıntı” olduğunu və bu müharibənin indi bitməli olduğunu vurğulayan Tramp “Allah Rusiya və Ukrayna xalqına rəhmət eləsin” deyib. ifadəsini işlətdi.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski ABŞ prezidenti Donald Trampla telefon danışığında Rusiya-Ukrayna müharibəsində “sülhə nail olmaq imkanlarını” müzakirə etdiklərini açıqlayıb.
Zelenski deyib ki, onlar Rusiya-Ukrayna müharibəsində sülhün əldə olunması imkanlarından danışıblar.
ABŞ və Ukrayna hökumətləri arasında komanda səviyyəsində iş məsələlərini müzakirə etdiklərini vurğulayan Zelenski, Ukraynanın pilotsuz uçuş aparatları (PUA) və digər müasir istehsal imkanlarını müzakirə etdikləri barədə məlumat paylaşıb.
Zelenski, Trampın Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə telefon danışığı ilə bağlı məlumatı onunla bölüşdüyünü bildirib və belə davam edib:
“Ukrayna hamıdan çox sülh istəyir. Biz Rusiyanın təcavüzünü dayandırmaq, etibarlı və davamlı sülhü təmin etmək üçün ABŞ-la birgə addımlarımızı müəyyən edirik. Prezident Trampın dediyi kimi, gəlin bunu edək”.
Zelenski gələcək danışıqlarda Trampla razılaşdıqlarını bildirib və telefon danışığı zamanı təhlükəsizlik, iqtisadiyyat və yeraltı sərvətlər sahələrində tərəfdaşlıq sənədinin hazırlanması prosesini də müzakirə etdiklərini qeyd edib.
Kreml: Görüş 1,5 saat davam etdi
Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov Putin və Tramp arasında bu gün baş tutan telefon danışığı ilə bağlı paytaxt Moskvada jurnalistlərə açıqlama verib.
İki liderin əsir mübadiləsi mövzusunu müzakirə etdiklərini qeyd edən Peskov, “Tramp Amerika tərəfinin əldə edilən bütün razılaşmaları həyata keçirəcəyinə zəmanət verdi” dedi. dedi.
Putinin ABŞ rəsmilərini Rusiyada qəbul etməyə hazır olduğunu Trampa çatdırdığını ifadə edən Peskov, nümayəndə heyətlərinin Ukrayna məsələsi də daxil olmaqla iki ölkəni maraqlandıran məsələləri müzakirə edə biləcəyini bildirib.
Peskov Putinin Trampı Moskvaya dəvət etdiyini də vurğulayaraq, “Putin və Tramp Ukrayna məsələsini müzakirə edərkən, şəxsi təmasları, o cümlədən üz-üzə görüşləri davam etdirmək qərarına gəliblər” deyib. danışdı.
İki liderin Yaxın Şərqdəki hadisələri də müzakirə etdiklərini bildirən Peskov, “İranın nüvə proqramı və Rusiya ilə ABŞ arasındakı iqtisadi əlaqələr də müzakirə edildi. Təxminən 1,5 saat davam edən uzun bir telefon danışığı oldu” dedi. dedi