Həmas  İsraillə Qəzza zolağında atəşkəs və məhbus mübadiləsi razılaşmasına sadiq olduğunu bildirib, lakin Təl-Əviv administrasiyası öhdəliklərini yerinə yetirməyib və hər hansı gecikmələrə görə İsrail məsuliyyət daşıyır.
Avropa.info xəbər verir ki, HƏMAS “ABŞ prezidenti Donald Trampın Fələstin xalqının Qəzzanın yenidən qurulması bəhanəsi ilə qovulması ilə bağlı bəyanatlarını” rədd edib.
Bəyanatda Trampın sözləri “Fələstin məsələsini ortadan qaldırmaq və fələstinliləri daimi milli hüquqlarından məhrum etmək üçün irqçi və etnik təmizləməyə çağırış” kimi qiymətləndirilib.
“İnsanlarımızı Qəzzadan çıxarmaq planı baş tutmayacaq”. Açıqlamada “Fələstin xalqını qovmaq planına Fələstin, Ərəb və İslam dünyasından yekdil cavab veriləcək” ifadəsi işlədilib.
İsrailin Hebronda həyata keçirdiyi hücumlarda 1 fələstinli ölüb, 3-ü yaralanıb
“Qəzzada olan gözəl xalqımız bombardman və təcavüzə qarşı möhkəm dayanıb və öz torpaqlarında mətanətlə qalacaq. Onları köçürmək və zorla qovmaq üçün bütün planlar iflasa uğrayacaq”, – bəyanatda deyilir. açıqlamalar verildi.
Qəzza xalqının köçürülməsi ilə bağlı söhbətlərə gəlincə, o, deyib: “İşğalçı İsrail hücumlar və qırğınlarla əldə edə bilmədiyi şeyləri ləğv etmə və köçürmə planları ilə əldə edə bilməyəcək”. qiymətləndirmə aparılıb.
Həmas İsrail ABŞ ilə atəşkəs razılaşmasına əsaslandığını vurğulayan bəyanatda, “Öhdəliklərini yerinə yetirməyən işğalçı İsraildir və hər cür çaşqınlıq və gecikmələrdən İsrail məsuliyyət daşıyır” dedi. ifadəsi işlədilirdi.
Tramp Qəzzada atəşkəsi dayandırmaqla hədələyib
ABŞ prezidenti Tramp, İordaniya Kralı Abdullah ilə görüşdə “Qəzzanı ələ keçirəcəklər və bura ABŞ-ın idarəsi altında olacaq”, Abdullah isə Qarğıdalı Və Səudiyyə Ərəbistanının Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri də daxil olmaqla ərəb ölkələrinin bir araya gəlib bu proseslə bağlı müzakirələr aparacağını və bu danışıqların nəticələrini gözləməli olduğumuzu söylədi.
HƏMAS-ın hərbi qanadı İzzəddin əl-Qəssam Briqadalarının sözçüsü Əbu Ubeyd fevralın 10-da bildirib ki, fevralın 15-də baş tutmalı olan əsir mübadiləsi İsrailin atəşkəs razılaşmasından irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməməsi səbəbi ilə dayandırılıb.
Fələstin İsraili işğal etdiyi torpaqlarda fəaliyyətini dayandırmağa çağırır
HƏMAS-ın bəyanatında həmçinin deyilir ki, dayandırma məhbus mübadiləsinə beş gün qalmış elan edilib və bu, vasitəçi ölkələrə atəşkəsə əməl etməsi üçün İsrailə təzyiq etmək imkanı verir.
Netanyahu : ” Həmas şənbə günü günortaya qədər məhbuslarımızı azad etməsə, atəşkəs sona çatacaq və İsrail qəddar hücumlarını davam etdirəcək və Həmas nəhayət məğlub olana qədər davam edəcək.”
Şirvani Hümmetoglu
“Əfv komissiyasının iclaslarının yeganə predmeti məhkum olunmuş şəxslərdən daxil olmuş müraciətlərə baxmaqdır”-Əliməmməd Nuriyev