Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan rəsmi danışıqlar üçün səfər etdiyi Malayziyada baş nazir Ənvər İbrahimlə görüşüb.
Onlar birgə mətbuat konfransı keçiriblər.
Ənvər İbrahim çıxışında “Biz müsəlman dünyasının lideri, ədalətin və insan haqlarının müdafiəçisi olan bir liderə ev sahibliyi etməkdən xoşbəxtik”.
Ərdoğan çıxışında bunları deyib:
“Biz müxtəlif sahələrdə 11 müqavilə imzalamışıq. Biz qazan-qazan yanaşması ilə ticarət və investisiyada mobilliyi artırmaq üçün əməkdaşlıq edirik. Biz ikitərəfli ticarətin həcmini 5 milyard dollardan 10 milyard dollara çatdırırıq. Biz sənaye, texnoloji, enerji, turizm və mədəni əlaqələrimizi də ətraflı müzakirə etdik. Biz Malayziyanın ölkəmizə marağını alqışlayırıq. Sabiha Gökçenlə bağlı keçirdiyimiz kiçik görüşdə uçuş-enmə zolaqlarının sayını tez bir zamanda ikiqat artırdıq, lakin indi tez bir zamanda terminal tikmək və daha çox təyyarə ilə başqa bir sayt yaratmaq istəyirik. İndiyədək biz Fələstinə 100-dən çox gəmi göndərmişik və bu, davam edir.
Biz Malayziyanın Qəzza və Fələstinlə bağlı mövqeyini yüksək qiymətləndiririk. İsrail kütləvi qətl siyasətini davam etdirir. İsrail də son atəşkəsdə verdiyi vədlərə əməl edə bilməyib. İsrail işğala son qoymalı və dəymiş ziyanı ödəməlidir”.