“Prezident İlham Əliyevin sayəsində Azərbaycan ABŞ agentliyinin öz ərazisində fəaliyyət göstərməsinə icazə verməkdən imtina etdi” -Mixail Belyayev
Fevral 4, 2025
Tramp USAİD-i xaricə axan böyük məbləğlərə görə ləğv etdi. O, Amerika pullarının və maliyyəsinin hara getdiyini nəzərdən keçirmək və prioritetləri müəyyən etmək istəyir. Yeri gəlmişkən, ötən il Azərbaycan da ABŞ agentliyinin öz ərazisində fəaliyyət göstərməsinə icazə verməkdən imtina edib.
Avropa.info xəbər verir ki, bunu rusiyalı politoloq Mixail Belyayev “Moskva-Bakı”ya müsahibəsində deyib.
“Azərbaycan və Gürcüstan Qərbin təzyiqlərindən uzaqlaşır və onun naminə milli maraqlarını güzəştə getməyəcəyini deyir. Ermənistan isə bunun əksini edir. Azərbaycan bu prinsipi çox erkən başa düşdü – görünür, bütün bunlar ayıq-sayıq baxan, harada və kiminlə olması lazım olduğunu dərk edən və başa düşən rəhbər sayəsindədir. Gürcüstan Qərblə oynadı və milli maraqlarını qurban verməyə hazır olmadığını anladı. Demək lazımdır ki, bu melodiya zamanı notlar gürcü xalqı üçün heç də müsbət deyildi. Bu da müəyyən şüurun yaranmasına, ayılmağa gətirib çıxardı. Rəsmi olaraq ABŞ Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi humanitar məqsədləri bəyan edir. Bu məqsədlər sadəcə bir örtük idi. ABŞ-ın USAİD vasitəsilə “kömək etdiyi” ölkələrdə Amerika faktiki olaraq öz təsirini, o cümlədən insanların düşüncə tərzinə tətbiq etdi”, – o bildirib.
Belyayev qeyd edib ki, Cənubi Qafqazın inkişafının uğurlu düsturu ilk növbədə qonşularla yaxşı və konstruktiv münasibətlərdə, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlıqda, ümumi çağırışların dərk edilməsində və onlara qarşı birgə mübarizədə, bütün problemlərin birgə və qeyri-regional dövlətlərin iştirakı olmadan həllindədir:
“Bu məqsədlə 3+3 qarşılıqlı fəaliyyət formatı (üç Cənubi Qafqaz dövləti – Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan və onların üç böyük qonşusu – Rusiya, Türkiyə, İran) effektiv qarşılıqlı fəaliyyət formatı kimi görünür. Ermənistan nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin əngəldən çıxarılması istiqamətində hərəkət etməli, “Sülhün kəsişməsi” layihəsinin həyata keçirilməsi üçün bu məsələdə Qərbdən dəstək istəməməlidir. Cənubi Qafqaz dövlətləri təbii müttəfiq, iqtisadiyyat və siyasətdə tərəfdaşlardır. Və süni şəkildə icad etməyə çalışdıqları heç nə müsbət nəticə verməyəcək